| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita pe buza de sus si as vrea sa scap de ea.Am fost la medicul de familie si a spus ca poate sa dea in cancer etc.Stie cineva care sau daca s-a tratat cineva cum a facut? S-a operat sau exista o alta metoda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se scoate, pur si simplu, chirurgical. SE face anestezie locala, se taie o bucatica de piele care poarta alunita si se coase plaga ramasa.

| Dummi a răspuns:

E adevarat, daca o deranjezi cu acul sau cu mai stiu eu ce poate sa dea in cancer, melanom mai exact, unul naspa-rau. Daca vrei sa scapi de ea trebuie sa faci o excizie completa, cu spatiu de rezerva care poate fi pe o raza de app 5 mm in jurul alunitei precum si in adancime, dupa care se face o sutura fina intradermala. Oricum, chiar si dupa recuperare, oricat de bine nu ti-ar face sutura o sa ramana o cicatrice, un defect al suprafetei pielii. Care isi va deveni desigur, dar... nu se stie cand si cum. Ramane sa alegi.
Asa ceva e bine sa o faci intr-o clinica de dermatologie sau ca sa fii sigur-sigur oncologie-dermatologie.
Nu apela la tot felul de cabinete cosmetologice dubioase de pe la colturi de strada care iti promit marea si sarea pentru bani. Trebuie sa fii atent, cu alunitele astea chiar nu e de joaca, spor!

| sonya a răspuns:

Buna. Si eu am avut alunite in anumite locuri. Ma jena dar am fost sa le scot. Se pot scoate foarte usor...Acum trebuie sa vitiezi si un dermatolog sau mai stiu eu ce. El iti va spune ce trebuie sa faci si daca e riscant sau nu.

| StreetDancer a răspuns:

Buna MiTa!

Pai. tatal meu are o alunita pe spranceana stanga si sa stii ca si el avea foarte multe retineri la inceput. Ii era frica si sti si tu cum e. Oricum, s-a decis in primul rand sa se documenteze si a aflat ca foarte usor poate sa scape de ea ( si lui i s-a zis ca poate sa dea in cancer mai tarziu ). Trebuie operata din cate am inteles dar e o operatie foarte... minora sa zic asa. Oricum, dupa ce s-a dus la acest medic chiar nu isi face atatea griji. Se simte pregatit si chiar are de gand sa mearga luna viitoare sa scape de ea.

Acum eu iti recomand sa mergi sa vorbesti cu un medic specialist despre asta. Crede-ma ca doar este in masura sa iti spuna exact cum sta treaba, riscurile si absolut tot ce implica acest lucru. O sa te lamureasca, poate chiar o sa iti inspire incredere si o sa alegi sa scapi de alunita.

Oricum, mult succes!

| corina94 a răspuns:

Te duci la un medic dermatolog si iti faci un control. Stie el/ea cum sa faca asta.
Este nevoie de o biopsie a tesutului respectiv pentru a fi determinat tipul de alunita pe care o ai. Benigna (poate fi operata fara probleme) sau Maligna (cancer), ceea ce nu iti doresc.

Este indicat sa alegi varianta chirurgiei clasice si nu cea LASER

| corina94 a răspuns:

Te duci la un medic dermatolog si iti faci un control. Stie el/ea cum sa faca asta.
Este nevoie de o biopsie a tesutului respectiv pentru a fi determinat tipul de alunita pe care o ai. Benigna (poate fi operata fara probleme) sau Maligna (cancer), ceea ce nu iti doresc. Este indicat sa alegi varianta chirurgiei clasice si nu cea LASER

| andrutzika a răspuns:

Am avuyt si eu o alunita pe gat.si am fost la dermatolog...mi a facut o injenctie in alunita iar apoi mi a dat o cu un gaz(sau ce era ca a zis sa inchid ocii) si apoi mi a luat o cu o carpa si gata(si sincer nu doare deloc)