| micurutza2005 a întrebat:

Am o cunostinta a carui copil merge in toamna la scoala si inca vorbeste destul de rau desi merge la logoped a vorbit destul de tarziu cand era mic si l-a dus tarziu la logoped a tot asteptat sa corecteze singur dictia si credea ca va reusi pe masura ce creste dar nu a fost asa. Credeti ca va putea sa vorbeasca vreodata fara probleme sau e tarziu si va avea toata viata aceste deficiente (vorbeste si cu limba intre dinti cumva asa ca si copiii mici)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca va continua sa mearga regulat la logoped, cred ca are sanse. De asemenea, in orice scoala exista asa numitii "invatatori de sprijin" care il pot ajuta. Cunostinta ta trebuie sa incerce tot ce e omeneste posibil...Gandeste-te ca Lucian Blaga "a fost mut" pana la varsta de 5 ani. Daca vrei, da-mi un msj privat pentru ceva amanunte.

3 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Pt.blondutza.poate tu ai reusit dar el a fost si la gradinita, e tot in societate nu, si acolo nu a reusit sa faca progrese decat foarte putin si oricum era el mai retras daca se juca cineva cu el bine daca nu se juca si singur, si-l bateau toti cum s-ar spune era mai moale din fire si la gradinita eu cred ca va fi foarte greu la scoala sa fie inteles el de ex nu zice "sunt gata"ci "sunt tata"etc.asa ca un copil de vreo2-3ani care stalceste multe cuvinte ca e mic, dar el are 7ani si, deci eu nu vad ca mergand o data pe saptamana.la logoped sa se rezolve.

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului. ro si ceri mai multe detalii.

| bl00ndutza_9824 a răspuns:

Intr-un mediu socila cum este sala de clasa o sa se simta mult mai bine si o sa-si dea "drumul" sa vb poate o sa dureze o jumatate de an poate un an sau chiar mai mult dar nu-i nimic de speriat o sa-si dea drumul pana la urma dar cel mai importat e sa mearga in continuare la logoped si eu am avut aceeasi problema si vorbesc din experienta. Nu exista tratament decat socializarea in permanenta. DAaca nu vorbiti permanent cu el o sa creada ca este marginalizat si exista posibilitatea sa se inchida in el si sa nu mai poata sa nu-si mai corecteze vorbitul