| MarisRadu91 a întrebat:

Am o curiozitate, in cazul in care te lovesti la cap, si ai mici sau mari leziuni sau cheaguri de sange si orice mai poate aparea in acest caz, care este timpul maxim pana la deces? evident in cazul in care ai ori un cheg ori un traumatism ori o leziune etc. ( sa nu se inteleaga ca m-am lovit eu la cap sau vreun prieten, e doar o curiozitate, vreau sa stiu cum functioneaza corpul )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Corpul functioneaza diferit de la om la om, de la lovitura la lovitura.
Un cheag de sange nu duce mereu doar la deces. Poti muri instant, pot fi afectate doar functiile motorii, partea de gandire sau vorbire.

| MarisRadu91 explică (pentru suntserios):

Ok, dar sa zicem ca te lovesti la cap si nu te duci la medic, dupa cat timp poti fii sigur ca ai scapat si nu ai nimic?

| Felys a răspuns:

Depinde cat de tare se iriga creierul cu sange, cat de afectat este, se poate murii si pe loc sau dupa cateva zile, sau deloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. m-am lovit la cap, am avut cucuie si mi-am spart si capul.
Inca sunt vie.

| DrLolo a răspuns:

Nu exista timp