| IoanaMra a întrebat:

Am o durere crancena la tampla dreapta. Nu m-am lovit. Oare de ce? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Migrene

Migrenele sunt dureri de cap extreme, ce pot duce la debilitate. In multe cazuri, doar o parte a capului este afectata. Circulatia dintre creier si scalp poate fi tulburata, ceea ce afecteaza perceptia, tonusul muscular si functiile mentale, cauzand slabiciune, greata, varsaturi, transpiratii, frisoane si dereglari ale vederii. Tendinta de a avea migrene pare a fi ereditara si de multe ori sunt implcati factori alergeni. Atacurile pot fi declansate de schimbari hormonale, stres emotional si expunerea la mancaruri si aditivi nocivi, sau chimicale. Remediile homeopate pot reduce durerea si starea de rau, in special daca sunt administrate in faza incipienta. Tratamentul pe termen lung, indicat de un medic, poate reduce frecventa si intensitatea migrenelor.

Remedii pentru migrene

Sanguinaria - Migrene pe partea dreapta, cu tensiune in gat si umeri, extinzandu-se spre frunte, cu o senzatie de izbucnire in ochi. Vibratiile, lumina si zgomotul maresc discomfortul. Durerea se amelioreaza dupa varsaturi, gaze sau eructatii, precum si dupa somn. Persoanele care au nevoie de acest remediu au migrene cauzate de sarirea peste mese si sufera si de probleme digestive si alergii.

5 răspunsuri:
| bendis92 a răspuns:

Ai avut un soc sau poate ai stat mai mult timp concentrat...Ia un antinevralgic si o sa treaca big grin

| redtulip a răspuns:

Ai o migrena. Poti lua ceva pastila gen algocalim si comprese cu gheata sau calde. Daca durerea pesista si in alte zile consulta un medic neurolog. Multa sanatate.

| Last13Lucky a răspuns:

Daca nu o sa.ti treaca dupa 1zii 2 du-te la medicwinking

| Stavros a răspuns:

Poate ai inceput de sfarsit :-s

| ioana32 a răspuns:

Nu stiu