| HinnaBunneh a întrebat:

Am o durere mare de cap si imi curge sange din nas vreau sa mentionez ca sunt si racita, stie cineva ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Safire17 a răspuns:

Cati ani ai? Sangerarile nasului sunt frecvente mai ales in timpul copilariei si se opresc in mod natural la sfarsitul pubertatii. O minge primita in fata, o lovitura, un deget in nas sau o raceala sunt de ajuns pentru a declansa sangerarea.

Alti factori, de data aceasta la varsta adulta, pot fi: efortul, o emotie puternica, pe scurt orice situatie care duce la cresterea tensiunii arteriale. De asemenea, si caldura poate favoriza acest fenomen.

Ca sa opresti sangerarea:
- Nu trebuie niciodata sa dai capul pe spate! Acest lucru opreste in aparenta sangerarea, dar in realitate sangele continua sa curga in gat, deci problema nu e rezolvata. In plus, nu este deloc agreabil sa inghiti sange.

- Sufla-ti nasul ca sa scapi de eventualele cheaguri de sange.

- Aseaza-te si apleaca-ti capul in fata, comprimand cele doua nari cu degetele. Fa acest lucru timp de minim 5 minute. Astfel vei crea o presiune care va opri curgerea.

- Daca ai prin apropiere, poti sa pui o punga de gheata pe nas. Frigul are puterea de a contracta vasele si, deci, de a reduce fluxul sangvin.

- Nu introduce vata in nas, e pur si simplu inutil.

Sangerarea nasului este provocata de ruperea micilor vase de sange din nas. Totul revine la normal daca nu te panichezi si stii cum sa reactionezi.

Evident, daca sangerarea se prelungeste mai mult de o jumatate de ora sau daca ai si alte simptome (durere de cap, stare de rau), trebuie sa chemi un medic. Acelasi lucru este valabil si daca nasul iti sangereaza adesea si un timp prelungit. Spune-i medicului despre acest lucru deoarece poate fi vorba despre o hipertensiune sau pot exista probleme de coagulare a sangelui.

Cu toate acestea, daca sangerarea si durerea de cap persista, cel mai bine este sa vizitezi medicul de familie.

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu putem stii noi..ar trebui sa-i faci o vizita medicului de familie...

| Scikofit a răspuns:

Daca iti curge sange din nas, poate ai anemie sau tensiune arteriala....mai bine ai consulta un doctor pana nu ti-se agraveaza starea happy

| Azµre a răspuns:

Ai racit la cap te-a prins curentu sau ceva. Daca te doare nasul zona nasului, pometii s-ar putea sa fi racit la sinus-uri, pana ajungi la medic ar fi bine sa incepi un tratament cu nurofen sau ibruprofen pentru orice eventualitate.