| deyutza_6928 a întrebat:

Am o fata in clasa care e cea mai buna prietena a mea. Ea mi-a spus ca se masturbeaza, si ca nu i-a venit ciclul. are 13 ani si vrea sa stie cum poate afla ca are secretie vaginala. mi-a zis ca are un lichid ca un fel de mucus si are pete galbene pe lenjerie...deci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aia este secretia vaginala. O sa-i vina si prima menstruatie in cateva luni, pana la un an.

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Daca nu e atenta la igiena si nu isi spala cu atentie mainile e posibil sa se fi ales cu o micuta infectie(datorita masturbarii cu mainile murdare). Ciclul menstrual nu vine la toata lumea la 12 ani sau 13, poate veni si mai tarziu fara probleme.Important e sa aiba grija la igiena si sa o lase mai incet cu masturbarea.Ar trebui sa discute cu medicul de familie referitor la petele galbui pentru ca i se pot administra antibiotice daca are o infectie.Nu trebuie sa ii spuna neaparat ca se masturbeaza pentru ca sigur nu il intereseaza pe medic aceasta chestiune.

| anad a răspuns:

Deci, poate sa mearga si la un medic in cazul in care este deranjanta. Nu este o rusine ca doar medicii de aceea au invatat atatia ani, pe bani grei carte, sa te consulte si sa te ajute!

| elyssa20 a răspuns:

Pffff e o mare problema, s-ar putea sa fie insarcinata, de aceea nu i-a venit ciclul si are lichidul ala pe chiloteii.vedeti ce patiti daca va jucati de mici...

| 1235678907452352 a răspuns:

laughingdoamne fetelor sunteti cls a 7astraight face...ar trebui sa stiti si secretie arewinking

| asdfghjkl_1325 a răspuns:

A ramas insarcinata cu degetele ei.