| All4QuestionS a întrebat:

Am o fobie îngrozitoare de injecții, ace în general căpătata de când am avut parte de niște asistente îngrozitoare ce îmi luau sânge când eram mai mic. Iar acum mor efectiv de frica când ma gândesc la orice ac sau la ideea de a-mi face orice fel de injecție.
Problema mai mare aici este ca as avea nevoie sa ajung la dentist ca am niște carii dar doar gândul ca îmi baga o injecție în gură pentru anestezie ma face sa mi se înmoaie picioarele, sa îmi bata inima și sa fiu foarte stresat, puțin nervos fără motiv etc.
Am nevoie de sfaturi cum sa trec peste o fobie fie ea de injectii sau dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista alta solutie decat vointa.

| Liviu a răspuns:

Eu lesin cand ma intep in deget happy nu ma intreba, nu stiu de ce... cand ma intep cu ace sau ma tai la degete, ma ia cu lesin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate trata decât cu acțiune.
Mergi la dentist.
Respiri lent și adânc.

| Celcestietot a răspuns:

Pe mine m-au durut unii dinti la dentist cand m-au "reparat" de zici ca eram in iad, ma mir ca nu am inceput sa plang. Sfatul meu este sa iti iei ciocanul de 5 kg si direct in cap... boom! Acela nu te va dezamagi niciodata! Nu, dar acum serios... gandeste-te ca dupa interventia la dentist nu vei mai avea probleme o perioada lunga de timp + ca vei putea manca cate acadele vrei tuwinking.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Sa ai de-a face cu obiectul care iti provoaca frica.
Incearca sa te convingi ca nu o sa mai fie la fel ca in copilarie.
Poate ar trebui sa vorbesti si cu un psiholog sa te indrume.