| SunshineSunrise a întrebat:

Am o gravă problemă. Ieri mă durea gingia de la măsea și mi-am pus dita mai vata cu mult spirt. Din greșeală am înghițit spirt și mă ustura rău pieptul. Astăzi, când m-am trezit, aveam (și am) o durere înfiorătoare de gât la omuleț de parcă aș fi mâncat 10 înghețăți. straight face Menționez că e de la spirt durerea, pentru că anul acesta nu m-am atins deloc de înghețată și afară sunt vreo 30 grade. Mai menționez și că am înghițit destul de mult spirt. Vreau să știu de la voi în cât timp trece? Nu am mai pățit asta în viața mea. Să iau o gură de miere? Sau ce fac? Nu e ca și cum aș fi răcită și ar trebui să iau pastile. Ce aș putea face? crying Nu mai pot să înghit ca lumea. P.S: nu vreau insulte gen:,, Cat de proasta esti sa inghiti spirt?" din greșeală a fost, nu cu intenție. Fundă! crying :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Trece. Stai linistita. Poti lua si miere sau pâine. Incearca. Mai rau nu cred că are cum sa fie. Apa nu cred că e bine sa bei.

Data viitoare sa faci gargara cu ceai de SALVIE. Lasi sa se raceasca la temperatura camerei si clatesti gura (fără zahar)

3 răspunsuri:
| Legend123 a răspuns:

Stii cand be votca sau whiskey si a2-a zi ai dureri si arsuri in piept si pe gat? cam asa e si la tine. trece intr-o zi 2. ia o lingurita de miere mananca o inghetata ceva rece. eu cand beau ceva tare si ma arde pe gat iau o lingura de inghetata sau suc natural rece si mi se duce durerea

| alserban25 a răspuns:

Sa stii ca nu e chiar asa usor. Depinde de cantitatea de spirt bauta. Daca este peste o lingurita jumatate, iti sugerez sa te duci la un medic de familie. In principiu, cred ca poti sa bei multe ceaiuri de tei, foarte tare. Il dai pe gat si trebuie sa stai invelita. Daca apar friguri, puneti otet pe frunte

| MgdDroopy a răspuns (pentru alserban25):

Si-a pus spirt pe vata.
Nu cred ca era foarte mult. Nu cred ca putea sa puna o lingurita de spirt pe un tampon de vata
Logic sa o irite.
Si nu se compara cu vodca sau whiskey cum zice Legend123. Totusi spirtul este alcool de 70 grade, pe cand vodca intre 35 - 50 grade.