| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fetele care au trecut pe la ginecologie... Vreau sa ma duc sa mi se faca un examen de secretie vaginala. Se face injectie cu anestezie locala? Am inteles ca proba o ia de pe uter... E nevoie de astfel de injectie? As dori sa stiu si cam cat ar costa consultatia+analizele daca ma duc fara bilet de trimitere. Dau Funda. Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Secretia vaginala spune de unde se recolteaza, din vagin, nu din uter, de acolo se recolteaza altele, pentru altfel de analize.Nu este nevoie de anestezie, pentru ca nu doare, pur si simplu iti ia cu un"betisor" sa i spunem asa desi este probabil un instrument folosit, de pe peretele vaginal. Daca poti observa acesta secreta destul cat se se poata lua o monstra fara a "scobi in carne" (in termeni mai populari).Iar tariful difera in functie de cabinetul unde te duci plus analiza care o platesti la laborator.Sanatate.