| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare putin mai ciudata. Sunt o fata de 19 ani, dar sunt subponderala, am 38 kg. Va rog sa nu-mi spuneti ca sunt normala, pentru ca nu va puteti imagina cum arata o persoana de 1, 67, cu inaltimea de 38 kg, la 19 ani. Mi-e foarte rusine. Am facut toate analizele, mi-au iesit bune, sunt sanatoasa. Am fost la cei mai buni medici si nu mi-au gasit nimic. Am fost la psiholog, la nutritionist, dar nu m-au putut ajuta.Au zis ca totul depinde de mine. Defectul meu este faptul ca ma stresez foarte mult cu scoala, ma consum foarte mult si pun totul la suflet. Din cauza asta nu am pofta de mancare, cand sunt suparata nu pot manca, si nu pot schimba asta, asa sunt eu. Cand eram mica am reusit sa ma ingras. Apoi am ramas asa, din clasa a 4 a(sper sa nu radeti). Nu vreau sa fiu anorexica, sa fiu slaba, vreau sa ma ingras macar 12 kg. Am facut tot posibilul pentru a avea pofta de mancare, am luat toate vitaminele posibile (Vitamax, Supradin, am facut chiar si injectii -B-uri), dar toate au fost zadarnice. Am un stomac mic si nu pot manca mai mult. Ce trebuie sa fac? Sa ma fortez? Voi cat mancati la o masa? Cate felii de paine? Eu de exemplu mananc de 3 ori pe zi, fara suplimente intre mese, beau cam 1 litru de apa pe zi -sau mai putin, cateodata deloc. Dimineata mancanc 2 felii de paine, la amiaza o felie de paine si o farfurie de ciorba, fara felul 2, iar seara 2 felii de paine. La scoala mai mananc dulciuri. Nu stiu in ce cantitati ar trebui sa mananc la varsta mea ca sa ma ingras. Voi cat mancati? Eu mancanc in cantitati mici, nu e vorba de metabolism, nu e vorba de faptul ca asa sunt eu, slaba. Dar nu pot mai mult, ma satur si nu imi place sa ma fortez. Imi cer scuze ca am scris atat de mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 100SweetSmile4you a răspuns:

Daca nu poti manca mult, atunci incearca sa mananci putin, dar cu o incarcatura calorica foarte mare.
Exemple de alimente cu incarcatura calorica mare sau foarte mare:
-Arahidele-560 kcal/100 g
-Migdalele-595 kcal/100 g
-Nuci-655 kcal/100 g
-Ciocolata-Poate varia intre 550-650 kcal/100 g
-Maioneza-730 kcal/100 g
-Mazeluri (salam, carnati)-intre 370-550 kcal/100 g
-Unt (65% grasime)-700 kcal/100 g
-Ulei de floarea soarelui-intre 900 si 1050 kcal/100 ml

Inca ceva: Trebuie sa mananci la ore cat mai tarzii din noapte, conteaza si ora.
Si sa nu depui prea mult efort fizic, pentru a nu arde prea multe kcal.
Inteleg prin ce treci...Chiar daca cineva are n kg in plus, le poate da jos prin diete, insa in cazul tau este foarte greu sa pui kg pe tine. sad
Dar cu vointa si speranta, vei reusi! Ai incredere in tine si nu uita sa speri, sa visezi, pentru ca dorintele sa ti se indeplineasca!
Numai bine si nu uita sa zambesti, orice s-ar intampla! Rezultatele se vor vedea in timp, nu brusc.Rabdare...

| Michael Imola Jackson a răspuns:

Si eu eram exaxt ca tine doar ca eu am 14 ani.Pentru pofta de mancare fa mult sport si umanca dulcuri inainte de masa. daca te misti mult atunci mancarea din stomac se digera ma repede si iti o sa fie foame si o sa mananci. Dca nu-ti este foame mananca si fara sa ai foamne pentru daca nu mananci numai cand iti este foame atunci nu o sa te ingrasi

| adelfinul a răspuns:

Mananca ce ati place si cat ati place. Nu forta nimic. Daca analizele ti-au iesit bune, inseamna ca esti sanatoasa. Fa mai mult sport. Mai renunta la dulciuri. Mananca multe fructe. Nu mai lua vitamine sintetice. In final, este necesar sa iti schimbi putin mediul de viata: mai multa socializare, incepe sa practici un sport(inot, fitness). Nu mai sta in fata calculatorului mai mult de 3 ore pe zi, sa nu fumezi, sa nu consumi alcool.Ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa stresul si pune mana si mananca.nu cu vitamine si prostii.mananca fructe intre mese si mancaruri mai grasute si mai multa paine sau paste si produse de panificatie.trebuie sa mai pui ceva pe tine.lasa stresul fiindca stresandute rezolvi o problema.

| MissAvocado a răspuns:

Eu am 11 ani si am 40 de kg...cred ca daca analizele sunt bune, esti normal, fa mult sport si ammanca lucruri sanatoase legume si fructe