| samiZiciPompier a întrebat:

Am o mare problema cu somnul. Ma trezesc aproape in fiecare dimineata, fara sa vreau, dupa aprox 6 ore de somn si nu mai pot adormi la loc. Sau adorm, si ma trezesc iar peste juma de ora. Ma simt obosit toata ziua.
Ce as putea face ca a dorm 8 ore?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OrangeFga a răspuns:

Am aceeasi problema, raspunsul este urmatorul, trebuie sa faci mult sport, sa-ti consumi energia, adormi la o ora mai devreme, si nu vei mai avea probleme.
Trebuie sa mentii acest program 1-2 saptamani, daca mentii programul asta corpul se obisnuieste cu 8 ore de somn.
Mult noroc happy

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca te trezesti dupa 6 ore, inseamna ca pur si simplu corpul tau nu are nevoie de 8 ore de somn. Cand te trezesti ridica-te din pat si incepe-ti ziua.
Este normal ca daca adormi si apoi te trezesti peste o jumatate de ora sa te simti obosit pentru ca un ciclu normal de somn dureaza o ora si jumatate. Daca te trezesti in mijlocul lui te vei simti obosit toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt specialist in probleme de somn, pot doar sa enumar lucrurile care ma impiedica pe mine sa dorm 8 ore pe noapte:
- cafea, Coca Cola, alte produse cu cofeina
- alcool
- prea frig sau prea cald in dormitor
- pat incomod
- lumini sau zgomote
- probleme psihice (in familie, la scoala, etc). Frica de ceva
- Iritare. De evitat atat necazurile cat si bucuriile prea intense.
- hiperexcitatie sexuala
- obiceiuri alimentare proaste (nu e bine sa te culci nici prea satul, nici sa-ti chioraie matele de foame).

Daca nu ai niciuna din toate problemele acestea, cred ca ar trebui sa vezi un medic.

| vasilepuloiu a răspuns:

Manca sobolani