| YourTreachery a întrebat:

Am o mare problema.Mi-a iesit o alta carie pe langa cele 2 cate mai am.Si imi mai lipseste o masea cu totul! Durerile sunt insuportabile! Am pus acolo si bicarbonat dar degeaba! Simt ca crap de durere! Ce sa mai vorbim la mancat, acolo mananc tare greu si am ajuns sa nu mai pot manca din cauza durerilor! Si slabesc ca un caine. I-am spus asta la ai mei dar ei pur si simplu nu vor sa ma lase sa ma duc! M-as duce singura ca sunt mare, dar de unde bani? Bunica mea mi-a dat bani sa ma duc dar maicamea a certat-o si i-a luat banii.REVOLTATOR! Dar bine ca ea(maicamea) isi face bine-mersi dantura, se rasfata cu alte mofturi dar de sanatatea mea nu se ocupa! Bine ca de alte nimicuri se ocupa dar pentru cele mari nici nu-i pasa! Ma chinui cu durerile de mai bine de 2 ani.Va dati seama,daca de pe acum nu se ocupa de dintii mei, acum, la 16 ani,nu mai am mult si ajung la proteza(daca mi-o cumpara!)! Nu mai rezist,am carii pe ambele parti, pe vremea cand aveam pe una doar mancam pe cealalta parte, dar acum nu mai pot deloc.Cum as putea sa scap de dureri, barem ca sa pot manca cat de cat? Va rog sa ma intelegeti si sa ma ajutati! Mor! Ai mei nu vor sa ma ajute.Nu le pasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Nu vei ajunge la proteza, stai linistit. Trebuie sa ajungi la un dentist sa te rezolve.

| klau074 a răspuns:

Daca nu merge cu pastile, incearca cu cuisoare, cele pe care le folosesti in gem.Le introduci in carie