| Frank51 a întrebat:

Am o masea gaurita, care uneori ma doare uneori nu, dar sunt momente cand doare extrem de tare, si in acelasi timp urechea, ma gandeam sa fie de la curent dar nu cred, mama zice ca de la masea poate sa se traga, deci voi ce parere aveti? si nu stiu ce sa fac sad de exemplu acum ma doare doar putin.

Inca o chestie, atunci cand ating cu dintele de sus, maseaua, ma inteapa, e ca si cum sunt ace sub dinte. :'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie ( de aceea este şi "găurită" ) şi îţi este afectat nervul acelei măsele...
Mama ta are dreptate : durerea de la măsea se poate resimţi şi în ureche sad

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ai o carie profunda si v-a trebui sa-ti omoare nervul si sa iti plombeze canalele si maseaua.Mergi urgent la medic pana nu pierzi maseaua sau faci pulpita!

| KodrutZ a răspuns:

Mergi la doctor in puii mei!

| SkyPilot a răspuns:

Da, este forte posibil sa fie durerea de la masea. Mergi cat de repede sa o rezolvi, pana nu se infecteaza si trebuie scoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic stomatolog si eu cred ca-i vina maselei poate iti mai creste una daca nu ti s-au schimbat toti dintisorii

| AlexDFY a răspuns:

Du-te cat mai repede la stomatolog, altfel se infecteaza si mai rau, si o sa te doara si mai tare

| Moryami a răspuns:

Am avut exact aceeasi problema. Dragul meu, imi pare rau sa-ti spun dar trebuie sa mergi imediat la medicul stomatolog deoarece ai o infectie dentara ( la radacina dintelui ). La stomatolog trebuie sa-ti scoata nervul, nu are ce altceva sa faca ( nu te teme, nu doare absolut deloc ). Dupa ce iti scoate nervul, trebuie sa-ti puna antibiotic vreo 3-4 saptamani. Dupa ce iti pune de mai multe ori, iti curata acolo bine bine si apoi plomba si gata big grin