| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu acneea. Inainte nu aveam nimic acum am 17 ani dar de un an si ceva tot pe la dermatolog am umblat si tot degeaba. Mi-a rezolvat tenul gras sa nu mai fie asa si am ramas cu asa ceva pe fata :

http://www.sfatulmedicului.ro/......gara_6.jpg

Poza este luata de pe internet dar exact asa am si eu intr-o cantitate mai mica doar pe obraji. Ce as putea sa fac?! Imi poate spune cineva ce as putea sa fac... daca a mai trecut cineva prin asa ceva. Va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Gekkō a răspuns:

Încearcă să te splei pe faţă cam o dată pe zi sau la două zile cu săpun cu sulf.
Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 5-6 lei şi te scapă de tenul gras şi ajută la probleme de acnee.

| AncutaM a răspuns:

Mergi la un (alt) medic dermatolog. Uite aici o lista cu cativa dintre cei mai buni medici dermatologi din tara, impartita pe judete http://acneea.info/cabinete-dermatologie/

Nu pierde timpul cu tratamente facute aiurea, deoarece in 99% din cazuri nu dau rezultate si te alegi cu timp pierdut, bani pierdut, frustrari, sau mai rau, cicatrici post acneice care te vor costa o avere sa le tratezi :)

| Rosiilabucata a răspuns:

Si eu am avut, mai am acum foarte putin.Eu nu ma bazez pe creme si alte prostii, In fiecare dimineata si seara ma spla pe fata cu apa calduta si un sapun dove si in 2 saptamani maxim imi trece. Trebuie apa calduta ca sa se deschida pori si sapunul trebuie de calitate ca sa nu usuce fata findca el va curata ce e in interiorul porilor.Succeswinking

| criyele a răspuns:

Iti dau un sfat:ia o farfurie adanca stoarce 2 linguri de lamaie, pune o lingura de iaurt, invarte si aplica pe tenul spalat asa am avut si eu si in 2/3 saptamani trece. aplica aceasta masca dimineata si seara timp de 5/7 minute repeta 2 /3 saptamani daca isi face efectul continua. succes!