| unbaiat_5498 a întrebat:

Am o problema de care mi-e rusine sa vorbesc si nu as vrea sa fiu banat pe motiv de nesimtire, pentru ca va dau cuvantul meu ca nu fac misto. Incepand de ieri, de fiecare data cand suflu nasul iese sange, si nu inteleg de ce! Ce parere aveti despre asta? De ce cand suflu nasul iese sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Deoarece ai lipsă de vitamina K, vitamină care asigură circulația sângelui în corp.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa ai o viroza respiratorie care sa produca sangerari ale mucoasei nazale. Sau o mica malformatie vasculare. Adolescentii pierd adesea sange din nas, fara ca asta sa aiba o insemnatate speciala.

| BRG a răspuns:

Salut ai ori ai o sensibilitate la una din nări, ori o venă spartă,care trebuie cauterizată de un orelist, ori ești răcit,vezi cu gtensiunea cum stai,și cu glicemia, că dacă tensiunea e mare atungi curge sînge din nas, eu știu cum este să ți curgă sînge din nas, e foarte nasol, trebuie să iei vitamina C este o lipsă de această vitamină î n corp, cumpără de la farmacie Redoxon vitamina C efervescentă, o pui într un pahar cu apă, și două săptămîni ții tratament cu aceste pastile, și vezi cum te simți. Sănătate, și poate dacă te am ajutat găsești vreo fundă?

| microsedd a răspuns:

Mai bine ai merge la un ORL-ist fiindca pe internet noi nu te putem ajuta decat cu sfaturi pe care le dam pe baza informatiilor pe care le avem de la tine insa daca te duci la un medic fiind fata in fata cu el atunci il vei putea intreba tot ce te nelinisteste despre afectiunea ta si probabil ca vei primi niste raspunsuri care sa te lamureasca si daca este nevoie iti va da si un tratament, iar pe alte site-uri unde iti vor raspunde niste doctori adevarati este destul de probabil ca si ei sa te trimita la o consultatie. Sanatate.

| didi12 a răspuns:

Nu te speria! Si mie mi se intampla exact la fel cand sunt racita.Din cate stiu, atunci cand iti curge sange din nas, ai niste vene subtiri care se sparg.

| Deea_4962 a răspuns:

Din cauza unei raceli, sau chiar sinuzita.
Du-te la medic ca nu e de bine.

| maryale a răspuns:

S-ar putea sa suferi de anemie sau pur si simplu s-ar putea sa ai lipsa de calciu.pentru orice eventualiate du-te pana la un doctor. bafta. fundita?

| IceCube a răspuns:

Inseamna ca ai o vena subtire care se sparge...ti se intampla de obicei dintr-o data sa iti curga sange de nas?

| unbaiat_5498 explică:

Vreau sa mai spun ca e prima data cand am aceasta problema. Sange in general nu mi-a curs vreodata din nas si nici nu imi curge. Nu asta e problema. Ceea ce eu nu inteleg este de ce mi s-a intamplat asta dintr-o data! Si inca ceva: stiti vreun site medical unde sa pun aceasta intrebare si sa imi raspunda niste medici adevarati? Oricum, multumesc pentru sfaturile de mai jos!
Daca se poate, astept cu multa placere si alte sfaturi in legatura cu intrebarea aceasta.