| MembruNou74763e21 a întrebat:

Am o problemă de câteva luni cu șoldul stâng pe care am tot ignorat-o. Nu știu ce ar fi acolo, dar s-ar putea să fie lichidul sinovial. Aș vrea vă spun cum a durut până acum. Nu ar fi constantă durerea. Când merg, în mod normal, doar înainte de a merge mă doare tare, când să mă ridic de pe scaun la efort fizic, durerea trecând parcă de la șold mai în jos, spre genunchi (în spate, nu în față la început - în ultimul timp și în față, ca febra musculară...). Am mai avut eu o problemă ca asta când eram mic, dar ciudat e că în partea dreaptă. Nu știu dacă o fi o legătură... Am înțeles că dacă nu ar durea ar fi grav, pentru că ar intra într-o fază de complicație... Probabil atunci când nu mă doare deloc ar fi pentru că nu ar fi în stare defensivă nimic din mine care să reacționeze la complicația asta. Uneori îmi simțeam piciorul și amorțit. Probabil trebuie să merg la urgențe. Dar înainte de a merge la medicul de familie pentru a apăsa în unele părți și a mă întreba dacă mă doare sau nu pentru a-mi spune ce am, aș cere aici un răspuns din partea unui medic, sau oricare răspuns, pentru că m-a apucat frica și s-ar putea să trebuiască să mi se facă o operație. Nu de operație mi-ar fi mie, problema e că nu știu cât de gravă e situația cu piciorul și șoldul.
În afară de asta, s-ar putea doar să fie sucit ceva la șold? O poziție (laterală) cu care m-am obișnuit a sta la birou ar fi fost pe scaun cu picioarele în pat, cu fața întoarsă la dreapta. Nu știu dacă și de la asta o fi, dar am continuat să stau în poziția asta chiar și după ce am avut durerile infernale la șold. Dacă m-aș apleca, m-ar durea. Dacă m-aș scula sau culca, m-ar durea. Nu știu ce să fac acum.Să aștept până luni. Până atunci, rog eu, niște răspunsuri la problema mea, pentru a știi ce ar putea fi. Vreau să spun pe lângă asta, că e numai vina mea. Amânând încontinuu, s-a agravat. Orice mi s-ar întâmpla la picior, asta e. N-am ce să-i fac. În primele luni de când m-a durut nu mi-am făcut griji, până când mi s-a dat de înțeles că aș avea lichidul sinovial. Aștept răspunsuri. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| InteractiV a răspuns:

Este clar ca e o problema, daca nu ai o viata sportiva foarte activa, iti recomand mai multa miscare si evita statul excesiv in fata calculatorului. Pentru problema asta, te sfatuiesc sa consulti medicul de familie. Toate gandurile bune si multa sanatate.