| 1Q a întrebat:

AM o problema de vreo 2 luni am o tuse seaca, am fost la doctor de vreo 3-4 ori si mereu aceeasi poveste mi-a dat medicamente mi-a trcut apoi iar ma lua iar ma duceam iar imi dadea medicamente si tot asa, acum mi s-a mai ameliorat ce sa fac ca sa nu ma mai apuce din nou tusea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pe mine m-a tinut si 3 luni de la o raceala puternica avuta. Ma saturasem de medicamentele date de medic, cel putin nu mai imi rezista stomacul, mi se facea rau! Asa ca, am luat de la raionul de produse bio ceai de salvie si suc de catina. Ceaiul de salvie ajuta foarte mult pentru tratarea tusei, iar sucul de catina la fel, in plus de alta, iti intareste imunitatea. Nu-ti fac rau, poti incerca si aceasta varianta si vei vedea daca vor avea efect.

Sanatate multa!

6 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Asa am patit si eu de cateva ori dupa raceala, nu ma lasa deloc si odata cand am fost racit am baut ceai de salcam la recomandarea cuiva(aveam probleme si cu somnul si cica ajuta si la gat si la lipsa de somn) si dupa ce mi-a trecut raceala n-am mai tusit si de atunci nu mai tusesc dupa ce racesc, inainte tuseam pana ma dureau muschii de la abdomen, faceam si exercitii laughing))

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Trebuie sa faci o analiza la plamani iar in cazul ca esti fumator sa lasi tigara definitiv. Sanatatea e sanatate nu o strica in continuare cu tigarile alea spurcate. Eu m-am lasat din prima de ele am avut 4-5 zile mici frisoane dar am renuntat la viviu inainte de a incepe sa tusesc din cauza ei. Poate nu e cazul la tine dar ai nevoie de acel control radiografie sau cum se mai numeste nu cred ca este nevoie de rmn

| Daniel2836 a răspuns:

Salut 1Q,
Poate ești alergic la ceva anume, sau dacă fumezi să te oprești, depinde și de vârstă, poți avea chiar și pneumonie... poți încerca la un specialist. Îți pot oferii o rețetă tradițională, ceai de ceapă, în 300 ml de apă, pune 3-4 coji de ceapă, este foarte bun (la mine a funcționat).

| Adrian926a a răspuns:

Si eu am o tuse seaca de cand a venit toamna, de cand a inceput frigu, e clar ca e de la timpul asta, si nu tusesc tot timpul, tusesc ocazional dupa ce vin de afara. O sa treaca atunci cand o sa vina primavara sau o sa treaca de la sine.

| ee a răspuns:

Respiri frecvent pe gura?

| 1Q explică (pentru ee):

Nu chiar, am nasu infundat uneori dar dau cu bixtonim