| Alex_1359 a întrebat:

Am o problema, ma inrosesc la fata din mai multe cauze: pe motiv de emotii, cand imi este cald, cand imi este rusine..., stie cineva de ce?, i se mai intampla cuiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Sa stii ca asa mi se intampla si mie in copilarie si adolescenta. Eram prea timida! Ma faceam rosie ca racul la fiert.laughing Si cu cat ma gandeam mai mult ca ma inrosesc cu atat ma inroseam si mai tare. Ce ma enerva chestia asta. Nu am putut scapa de lucrul asta pana pe la 18 ani. Acum mi-as dori sa ma mai inrosesc, macar putin. Nu credeam ca va veni vremea cand voi folosi fard de obraz sa am si eu putina culoare! laughing Nu ai ce face, iti va trece cand vei mai scapa de timiditate. Multa bafta!

| Alex_1359 explică (pentru Ramo80):

O ramo80 cat de scumpa ai fost, mersi, dar pentru mine nu este chiar o placere, ma inrosesc prea des, prea mult sad

| Ramo80 a răspuns (pentru Alex_1359):

Te inteleg perfect! Nici la mine nu era o placere, uram asta, mi se parea ca se uita lumea la mine ciudat... Ca persoana matura iti spun sincer, imi plac oamenii care se inrosesc, mi se par sensibili si frumosi! Mi-as dori sa-ti dau un sfat mai bun dar din pacate nu am unul care sa te faca sa nu te mai inrosesti. sad Dar un lucru e sigur, cand te vei maturiza te vei schimba si nu te vei mai inrosi, cel putin nu din orice mic motiv! Cu drag! :*

| Alex_1359 explică (pentru Ramo80):

Foarte frumos din partea ta ramo80 ca incerci sa ma'ncurajezi, ma bucur ca ai scapat de aceasta "neplacere" din copilaria ta, sper ca pe parcursu' timpului sa scap de acest obstacol care-mi "incurca" majoritatea timpului din zi. Mai astept raspunsuri!

| mgtow a răspuns:

Depinde, mie iarna cand ies afara imi apar 2 dungi pe obraji se inrosesc si daca m-ai vedea ai zice ca sunt un infiltrator care si-a vopsit fata ca razboinicii aia din jungla.

| MrAngelus a răspuns:

Corpul are reactii normale la schimbarile de temperatura sau de natura anatomica. Aceasta manifestare fiziologica serveste la inlaturarea caldurii. Ea este vizibila si dispare in mod diferit, in
functie de fiecare individ in parte.

Sursa: http://www.psychologies.ro/......im-1614176

| denisuk12 a răspuns:

Nu esti singura si mie mi se intampla la fel mai ales cand alerg laughing, atunci parca imi ia fata foc laughing. Si cand ma rusinez, cand am emotii laughing

| Ryuuzuka a răspuns:

Wow credeam ca sunt singura. Stiu e aiurea.Colegii mei din clasa ma cunosc cum sunt si nu se mira asa de tare cand ma mai inrosesc, dar cand trec pe langa cineva necunoscut ma enerveaza acest lucru caci se uita la mine ca si cum as fi exponat de muzeulaughing.Mai ales vara ma fac rosie la fata din cauza caldurii, toata fata sau cand fac sport si ma enerveaza cand unii im pun intrebari de ce sunt asa, dar ei de fapt(profesorii colegii) o fac crezand ca am febra ori mi-e rau altceva si bineinteles pe mine ma enerveaza chestia asta.Adica numai eu sunt cea diferita din toata scoala! Asa te simti si tu nu-i asa?straight face

| Alex_1359 explică:

Astept mai multe raspunsuri, de preferinta raspunsuri pozitive, care sa ma aduca la o stare convenabila in afara de asta care o am acum', Multumesc Anticipat!

| Alex_1359 explică:

Eu inainte sa ma inrosesc simt o caldura asupra pieptului, dupa aceea ma inrosesc la fata foarte rau, pot spune ca am toata fata rosie chiar si pieptu', nu stiu ce anume sa fac, cel mai bine ma simt cu persoanele cunoscute care-mi cunosc aceasta problema, cand apare o persoana straina si sunt intr-o postura nu prea placuta imediat ma inrosesc, ex: astazi ma voi intalni cu o fata, primele minute voi fi rosu la fata...thinking ma gandesc ca-mi va strica toata intalnirea aceasta "problema"...

| roby23 a răspuns:

Asa patesc unele persoane, nu e nimic rau din pct de vedere medical...cum ai zis si tu din cauza emotiilor sau a rusinii...mama mea face la fel. Funda?

| Dan_Adrian_1986_IfWD a răspuns:

Https://ereutofobie.ro/ despre frica de a te inrosi si cum poate fi tratata. Exista si o operatie pentru aceasta fobie.

| adiiitimisoara a răspuns:

Si eu am aceasta neplacere, Alex, si am si cosuri pe langa asta, prima data am crezut ca de la cosuri ma fac asa de rosu, dar faza era ca atunci cand voiam sa zic ceva si ma abtineam sau nu ziceam cand trebuie imediat ma inroseam. Si eu cand ma inrosesc prima data mi se inroseste nasul si dupa aia fata asa ii si la tine. happy

| Antonio_Claudiu_1996 a răspuns:

Acelasi lucru mi se-ntampla si mie, n-ai ce face, e piele sensibila.