| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...
Sunt foarte slab.Am aproape 16 ani, iar greutatea mea esti sub limita cea mai mica posibila pentru alti baietii de varsta mea(40 si ceva de kg).
Sunt foarte slab, atat de slab incat imi este rusine sa port maneca scurta in locuri publice, de teama ca lumea va rade de mine.Tin sa mentionez ca eu sunt un baiat la locului lui; nu ma bat nu fumez nu beau etc.De la o vreme nici nu prea mai socializez...In clasa sunt niste baieti care nu ca ma bat sau ceva,doar ca se mai iau de mine uneori, nu intr-un mod grav, dar sacaitor.Eu nu le zic nimic, pentru ca mi-e frica sa se ia si mai rau de mine.
Deci chiar nu stiu ce sa intreb....cum pot sa fiu iar sociabil, sa rad si sa fiu fericit fara sa ma gandesc ca arat ca un bat si ca probabil treaba asta se va agrava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristianCioranu a răspuns:

In primul rand sa-ti scoti din cap ca se va agrava! Ai metabolismul tiroidian puternic; bucura-te! La cati grasani sunt peste tot care si-ar dori sa fie mai slabi! Vorbeste cu un nutritionist si mai pui putina masa musculara, putin sport!

| Nicky666 a răspuns:

Daca faptul ca esti slab te deranjeaza tare, ar trebui sa mergi la sala sau ceva de genul, si sa maninci mincare ce contine multe proteine precum carne la sau ouale.Stiu asta din experienta proprie, fiindca am 16 ani si am 1m 90cm.Pe la 15 ani eram foarte subtire, insa m-am apucat de sala am inceput sa arat mult mai bine.In ce priveste problema cu socializarea, nu ar trebui sati pese de ce spun altii.Eu sunt la fel cam timid.Dar sa stii ca doar intrind in vorba cu lumea vei putea depasi aceasta problema