| acvilasurprinzatoare112 a întrebat:

Am probleme mari cu gingiile.sangereaza la periaj,indiferent cat de încet si blând îmi perii Dinți,dr cel mai rău este ca ma ustura îngrozitor,de fiecare data cand ma spăl. mama îmi tot spune ca vom merge la dentist,dar pana atunci e o torutra laughing.a devenit insuportabil.mi am luat si parodontax,dar nu a dat rezultate.am de vreun an cred problema cu durerile,dar sangerarile le am de cand ma stiu, între timp s au agravat.am 14 ani,sunt fata, in caz ca contează... vreu sfat, ceva? am citit i groaza de articole pe net si nu stiu ce sa cred...m gândisem la gingivita dar nu am văzut ca sunt si dureri le simptome...in fine pe net sunt multe chiestia.voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.doctoruldedinti.info/......ie-sa-fac/
Ai incercat sa te speli pe dinti cu sare fina? incearca..sarea intareste gingiile
O zi buna sa ai:)

| mgtow a răspuns:

Tu suferi de boala periodontala numita periodonta, se retrage gingia pana iti cad toti dintii, dentistul iti va face o curatenie bucala si iti va zice sa folosesti o perie blanda nu dura si nici medie. Apoi la 6 luni sa mergi la un control ca nu strica, cauta o dentista tinerica sa nu ai frica cand mergi acolo si se apleaca cu sanii pe capu tau

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai diabet?

| Sergiu72 a răspuns:

Salut. Foloseste periuta de dinti "soft" si dupa periaj clateste cu apa de gura cu clorhexidrina. Recomand si analize de sange: hemoleucograma, timp de coagulare, glicemie, tgo, tgp. Cauzele pot fi multiple: dereglari hormonale, fragilitate capilara, carente de vitamine (K, C), paradontoza, depuneri de tartru, fumatul, afectiuni hepatice, diabet, anemie. Consulta medicul de familie, cere trimitere pentru. consult interne si mergi la medicul stomatolog pentru examen, diagnostic si tratament. Iti doresc multa sanatate!

| sammyr a răspuns:

Daca iti sangereaza gingiile si te dor probabil iti face detartraj. Nu mai citii prostii pe net ca te sperii degeaba... Mai bine te duci tu frumos cu mami tau si vezi despre ce e vorba. Normal ca o sa doara dar unpic. E durere suportabila. Mai bine te chinui 10 min pe scaun la stomatolog decat sa stai cu durere.