| anonim_4396 a întrebat:

Am prolactinom, un nodul de 3 mm pe hipofiza si fac tratament cu brocriptin de 2 ani.
Intrebarea mea este : pot ramane insarcinata?
Va rog frumos astept raspunsul dumneavoastra, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.ma numesc laura si am aceeasi problema si dupa 3 ani de tratament am ramas gravida.in prezent dupa 8 ani de tratament am doi baieti sanatosi.vezi cum mai stai cu prolactina.am 28 ani.scuze de scris dar sunt cu cel mic in brate.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prolactinomul te impiedica sa ramai insarcinata. Tratamentul cu bromocriptin scade nivelul de prolactina si e posibil sa se produca ovulatia, iar bromocriptina nu da malformatii la fat. Deci poti ramane insarcinata dar trebuie sa urmaresti foarte atent starea ta in asa fel incat sa intrerupi administrarea imediat dupa ce confirmi sarcina. Mai exista indicatia de urmarire constanta si atenta pe timpul sarcinii pentru a nu se agrava simptomatologia intrinseca a tumorii hipofizare.
Succes!