| Martin_Izabela_1980 a întrebat:

Am si eu o dilema.Am tiroida plina de noduli trebuie sa ma operez dar mi-e frica.Pot sa raman fara voce? Sau daca este cancer cat de greu se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Medicul nu ti-a zis un prognostic pe baza unei ecografii? Posibil sa fii ragusita cateva zile, dar iti va trece. Iar daca e cancer sau nu, vei afla dupa operatie, cand medicul va duce nodulii la laboratorul de anatomie patologica. Se trateaza, bineinteles, nu trebuie sa te sperii happy

| bogdan324 a răspuns:

Cel mai bine ai face operatia cat se poate de rapid, cu cat eziti mai mult cu atat se poate agrava mai rau situatia ta, oricum nu vei fii constienta cand vei face operatia, vei scapa de o grija si va fi ca si cum ai dormi, adica dupa ce te-ai trezit vei simti ca au trecut doar vreo 10 secunde fiindca cat timp esti inconstienta timpul nu trece greu.Eu a trebuit sa fiu operat la 3 ani fiindca mereu vomitam toata mancarea si asa nu puteam asimila substantele nutritive, nu mai stiu exact cum se numeste acea boala, dar stiu ca eram la fel de agitat ca si tine, poate chiar mai tare si dupa ce am facut operatia, nu mai aveam niciun stres. Sper sa faci decizia corecta fiindca urmarile pot fi foarte grave, mai bine o operatie si stii ca vei trai decat sa traiesti cu chinul astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Trebuie sa treci peste frica si accepti operatia ca nu cumva sa dea in cancer pentru ca daca este cancer doamne fereste sa nu dea in metastaze, de exemplu chimioterapia si radioterapia sunt foarte dureroase, asa dupa ce te-ai operat ai scapat si eventual daca au fost tumori maligne propabil vei urma chimioterapie dar daca au fost doar noduli tirodieni sau chisturi sau tumori benigne vei scapa usor eventual ti se va recomanda niste medicamente usoare ca sa poti sa iti revii.
O zi buna.