| AvakinAndrei a întrebat:

Am și eu o intrebare! Ce am putea face sa prevenim bullying ul? Vreau sa văd opiniile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mai multa educatie acasa din partea parintilor si supreveghere masiva, a tuturor copiilor.
Personal as introduce si pedepsa pentru parintii care nu-si educa copii si aceia ajung sa abuzeze alti copii.
Ori amenda sa-i usture buzunarul daca nu-si educa copilul, ca sa fie cuminte la scoala.
Cumva a ajuns la os si profesorilor cu atata libertate prost inteleasa dar se pare ca acum si-au revenit. din Ianuarie 2023 se reintrodus uniformele obligatorii la liceele une, care se vreo a fii mai disciplinate decat restul.
Se vor face si reguli interne si se vor educa intai parintii, apoi copii vor fi supravegheati.
Probabil ca va mai dura ceva ani, dar trebuei sa se faca ordine si disciplina, ca nu-i acceptabil ca copii sa abuzeze nu doar alti copii ci si batranii prin autobuze si tramvaie sau prin malluri.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai multa educatie, dar prosti vor fi intotdeauna. N-ai cum sa previi. Probabil, in viitor, vom fi urmariti cu dispozitive si ne vor pedepsi pe loc. Am vazut un film de genul asta cu Sylvester Stallone.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putem să îl prevenim în general, prin măsuri sociale speciale.

| blackann a răspuns:

Violetta...Lasa-ne! rolling on the floor

| DeMicUnCălător a răspuns:

Avort

| Creata1 a răspuns:

As spune ca educația părinților, dar majoritatea copiilor din aceasta generație nu mai sunt ascultători, si se încurca cu anturaje neplăcute. Cred ca un fel de curs pentru aceste persoane sau sa experimenteze bullying-ul pe pielea lor, ar fi o învățătura buna. Așa isi dau seama ca ceea ce face altor copii nu e bine.

| raolro a răspuns:

Copilul agresat sa spună parintilor