| maryan1997 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
De can am inceput sa fumez am ragusit dabea vorbesc poate sa fie din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate fi asta cauza, lasa-te de ele sau macar pentru o perioada sa vezi daca intr-adevar asta e cauza

| Xtadelo a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred.

| maryan1997 explică:

Da nu fumez de mult timp si nu des

| maryan1997 explică:

Pai pe mine nu ma doare nimic decat sunt ragusit dabea vorbesc

| maryan1997 explică:

Oricum fumez ocazional deci nu sunt dependent

| maryan1997 explică:

Atunci de la ce sa fi ragusita k nici nu ma doare in gat

| BndVictoria a răspuns:

Uite niste cauze :
- inflamarea laringelui (laringita) avand atat caracter acut cat si cronic
- ganglioni limfatici inflamati ce apasa pe corzile vocale
- hipotiroidism (glanda tiroida hipoactiva)
- traumatisme – orice tip de traumatism ce include corzile vocale sau laringele (inclusiv interventii chirurgicale in sfera cervicala ce au putut afecta nervii laringieni sau sistemul fonator)
- paralizie de corzi vocale
- edemul laringian Reinke (manifestat prin tumefactia corzilor vocale)
- stresul psihic - modificarea vocii apare destul de frecvent in perioadele in care pacientii sunt stresati
- chisturi de corzi vocale (formatiuni sacciforme pline cu lichid ce se localizeaza la nivelul corzilor vocale)
- papilomatoza laringiana (boala ce apare ca urmare a infectiei cu virusul HPV, localizata la nivelul gatului)
- boala de reflux gastro-esofagian
- miastenia gravis
- sinuzita
- cancer laringeal, pulmonar
- inhalarea de substante cu actiune iritanta asupra aparatului fonator
- consum excesiv de tutun, alcool
- alergii, bronsite
- vorbit / cantat excesiv
- tuse permanenta
- plans prelungit (in cazul copiilor)
- infectii virale.

Alte acuze de disfonie, mai putin frecvente, includ:
- amigdalita
- stare generala alterata ca urmare a unor boli consumptive
- ingestie de lichide caustice
- prezenta de corpi straini in esofag si trahee
- mononucleoza infectioasa
- rinoree
- bronhoscopie
- pubertatea.