| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mi a dat de la ginecologie klion ovule in urma testului papa nicolau dar nu stiu pentru ce mi;-a dat eu am un fel de cosuri in jurul vulvei si mancarimi si secretie urat mirositoare
klion e bun si pentru asta sau mi l-a dat pentru altceva
adica intrebarea mea este daca la testul papa nicolau se poate depsita cauza acestor cosuri sau trebuie facut un alt test sau trebuie sa merg la dermatologie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Larisa a răspuns:

Testul papa nicolau este pentru diagnosticarea cancerului de col, dar nu te speria, ovulele klion ti le-a dat fie ca ai o boala cu transmitere sexuala(din moment ce ai mancarimi si secretii)fie ca ai o infectie in cazul in care nu ti-ai inceput viata sexuala.Si eu am luat klion pentru candidoza fiindca am folosit sapun solid pentru igiena intima.nu stiu daca doctorul ti-a zis dar cat folosesti klion, sa nu folosesti sapun sau creme in zona intima si sa eviti sexul neprotejat.

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca ti-ai facut testul, inseamna ca a gasit o infectie vaginala tricominiozica sau micotica.Sa introduci ovulele la indicatia medicului 1 data sau de doua ori pe zi.Cred ca trebuie sa faci tratamentul si daca nu da rezultate, atunci sa mergi in alta parte.Sanatate!

| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,

Cel mai probabil este vorba de o infectie micotica vaginala, iar klion este indicat intr-o asemenea afectiune. Testul Babes Papa Nicolau identifica si prezenta germenilor din vagin, deci nu este cazul sa faceti un test suplimentar. Continuati tratamentul recomandat si mergeti la control conform recomandarilor.
Multa sanatate!
http://www.i-medic.ro/medicamente/klion-d-100-ovule-ovulevaginale

| Alinaga a răspuns:

Ms frumos toti ati primit vot inteligent pentru raspusurile si implicarea voastra in problema mea
multumesc