| piciuk a întrebat:

Am si eu o problema cu bunica mea, i se umfla picioarele si o dor foarte rau la glezna. de multa vreme incerc sa o conving sa mearga la medic, dar nu vrea nici in ruptul capului... are probleme cu alcoolul grav... zilnic bea pana nu mai stie de ea. sa fie asta din cauza bauturii? din cauza ca bea nici nu poate nimeni sa se inteleaga cu ea sa mearga macar la medic, puteti sa ma ajutati cu un sfat? multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pana cand nu se rezolva cu bautura nu se poate face nimic. Daca reusesti sa o duci la medic sigur ii va recomanda sa mearga la o clinica de dezintoxicare, dar daca nu respecta tratamentul prescris, daca nu e constienta ca isi face rau singura si dupa externare se apuca din nou de baut, nu rezolvi nimic.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa aiba ciroza alcoolica si umflarea picioarelor sa fie din cauza ficatului. S-ar putea sa fie doar un reumatism. Pana nu o duci la dezalcolizare si apoi la analize complete, nu ai ce sa-i faci.

| Roby67 a răspuns:

Numai Doctorul poate sa o ajute. Sunt niste medicamente care ajuta sa se elimine lichidul din organism, care este foarte probabil motivul umflari picioarelor.

| octavianpas a răspuns:

Prima data trebuie eliminata bautura apoi trebuie facuta o cura de detoxifiere a organismului si se va simti bine.

| Alex_7297 a răspuns:

Nu sunt medic, nu ştiu ce să zic, dar bănuiesc că e de la circulaţia sângelui proastă...Ar fi bine să consulte un specialist cât de curând.Numai sănătate!

| lexony a răspuns:

Nu e din kuza bauturii. Asta depinde si d starea vremii.

| deathlord a răspuns:

Nu, doar cu doctorul!