| lilboutique a întrebat:

Am si eu o problema, de mult timp, dar abia acum am inceput sa ii dau importanta. Dimineata cand ma trezesc am abdomenul plat si ma simt foarte bine(e adevarat am ceva grasime pe partea inferioara a abdomenului dar ma ocup de asta). Problema e ca imediat cum mananc ceva ma umflu, am o stare de disconfort + ca burta e f umflata, ca si cum as fi gravida in 3-4 lunistraight face daca beau apa patesc la fel. Nu stiu ce sa mai fac, acum cativa ani am facut o ecografie si mi s-a spus ca am gaze. Ma gandeam sa iau carbune medicila, eventual inainte sa mananc (mesele principale) sau sa incerc ceaiul digestie usoara de la Fares. A mai trecut cineva prin asta? Daca da, cum v-ati tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai un colecist lenes care nu elibereaza sucul biliar, rezultatul fiind balonarea dupa masa. Mananca de regim( fara prajeli, grasimi, bauturi acidulate), bea ceaiuri( sunatoare, ceaiul pentru. digestie de la Fares) iar mesele trebuie sa fie dese si in cantitate mica, cam 5 mese pe zi. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi e normal dupa mancare.