| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. de vreo 3/4 saptamani a inceput sa ma doara coloana vertebrala intr-o anumita zona.Cred ca e o vertebra la nivelul umerilor.Deci ma doare daca apas pe ea si daca fac o miscare brusca de ex nu pot sa dau cu pumnul nu pot sa dansez sa ridic ceva mai greu etc ca incepe sa ma doara. m-a mai durut o data prin clasa a 8-a si atunci nu faceam niciun sport deci nu cred ca e din cauza ca merg la sala.Saptamana asta nu am fost dar vreau sa merg la sala si vreau sa stiu cam care ar fi problema ca ma indoiesc ca am ceva problema serioasa cu coloana.Acum ma dau de vreo 2 zile cu Fastumgel da nu prea ajuta il iau o data pe zi. ceva sfaturi/idei? Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DarkCrina a răspuns:

E posibil sa ai scolioza. E doar o banuiala. Scolioza apare din cauza unei pozitii incorecte si lipsa sportului nu e prea buna. Durerea pe care o simti este din cauza unei inflamatii. Nu te doare coloana ci muschii din jurul coloanei.
Scolioza nu necesita mereu tratament. Si daca necesita, o sa fie putina fizioterapie, gimnastica medicala si calmante.
Fa o radiografie si o sa afli. Nimeni nu o sa iti poata spune cu exactitate, in afara de medic. Nici nu o sa treaca de la sine durerea. Ti.o zic din proprie experienta.

1 răspuns:
| Marian_Mary_2002 a răspuns:

Incearca si tu sa stai intr-o pozitie cat mai corecta pe scaun! si sa nu crezi ca daca te-ai lovit la colana sau alt ceva de aia te doare. NU, poate te-ai lovit in alta parte a corpului si a avut de suferit coloana vertebrala