| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema inca de cand eram mica, si nici acum la 15 ani nu am scapat.
Inca de mica, eram foarte dificila la mancare. Vomitam tot ce nu suportam.
Si ce nu suport, si anume legumele. Nu pot sa mananc asa ceva! Daca bag o bucatica de rosie in gura sau mestec putina varza, imediat vomit. E un sentiment de scarba. Nu suport gustul. Acum m-am imbolnavit de la atatea porcarii bagate in mine (sa nu mai spun ca mergeam la MC si de cinci ori pe saptamana, si daca va intrebati am o masa normala (greutate e incorect spus)). Trebuie sa ma pun pe regim, dar cum sa fac? Am incercat sa inchid ochii si/sau sa-mi pun mana la ochi/nas cand mananc, chiar a incercat bunica sa imi ascunda o bucata de rosie intr-un sendvis, dar va dati seama, tot degeaba.
Am fost si la medic, la mai multi chiar, cica totul e psihic, nu am probleme cu stomacul sau chestii de genul.
Si fructele-mi par foarte acre, in afara de banane si cele uscate care chiar imi plac.
Asadar, ce sa fac sa scap de "fobia" asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| FlyingSoul a răspuns:

Jelli daca problema ta e pur psihica exista o rezolvare. Nu e absolut de loc usoara. E ca si cum te-ai lasa de fumat. Trebuie sa te fortezi sa mananci. Numai asa ai putea sa scapi daca, REPET, problema e pur psihica.

| Cosmin86 a răspuns:

Si eu la varsta ta aveam aceleasi probleme, nu puneam gura pe rosii.

Mananca ce pot, friptura, cartofi, etc. pana mai cresti, apoi o sa se schimbe singur organismul. Treptat puteam sa mananc din ce in ce mai multe legume, pana am ajuns sa-mi placa, dar tarziu, dupa 19 ani sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu pot sa mananc pielita de la pui. Tot asa, de mica am problema asta si imi vine sa vomit. Este o solutie dar e tampita rau de tot, mai bine, mai incerci pana te obisnuiesti. Incepe cu morcovii ca sunt mai dulci.

| alexandra2859 a răspuns:

Are dreptate doctorul este doar psihic nu are stomacul tau problema.

| alexandra2859 a răspuns:

Si du-te la un psiholog.

| 1Voineoska1 a răspuns:

Nici eu nu suportam ciupercile! lle-am urat, dar mie nu imi venea sa vomit. Fiecare are un organism cu ale lui.organismului tau nu ii plac legumele, la mine, ciupercile.nu trebuie sa te sperii.asa am fost si eu dar acum mananc linistita ciuperci fara sa mi se intample nimic! ai rabdare, pana la maturitate, organismul se schimba, se dezvolta.si odata cu dezvoltarea, se schimba si gusturile. poate mai tarziu, peste 5 ani de exemplu, o sa poti sa manaci legumele fara sa mai vomiti! sper ca te-am ajutat! pa-pa!

| redrooose a răspuns:

Poate nu ai probleme cu stomacul, ci cu simtul gustului. Nu sunt in masura sa dau astfel de sfaturi, dar incearca sa te duci la un doctor si sa pui astfel problema. Incearca sa te gandesti in trecut la ce ti-a provocat aceasta "fobie".

| Batmanuel a răspuns:

Lasa trollingul, ori esti anorexica ori faci misto, in orice caz ai sa mori din cauza lipsei de hrana

| denisag0g0 a răspuns:

Pai ti-ai facut singura scarba si de aia