| Xeanle77 a întrebat:

Am si eu o problema medicala, imi tremura mainile 24/24h.Eu ma gandesc ca e din cauza emotiilor, insa si cand stau acasa imi tremura, nu rau dar vizibil.Insa la scoala e belea, mai ales ca eu sunt si pe profil chimic.Cand ne pune sa lucram cu ustensilele imi tremura mana groaznic si e vizibil si de catre ceilalti.Intrebarea mea este, stiti din ce cauza e lucrul asta? Trebuie sa merg la doctorul de familie? Fiindca nu mai pot sta asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabi1012005 a răspuns:

Da, du-te la medicul de familie, iar acesta iti va da o trimitere catre un alt doctor, o clinica sau un spital, unde poti trata aceasta problema.
Tremuratul mainilor nu va trece niciodata, dar exista pastile care pot sa opreasca temporar
Totul vine de la muschii mainii, asta se poate rezolva in special prin operatie. Succes!

3 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Tremuratul mainilor poate avea cauze multiple. Eu te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si sa-i expui problema ta, iar el te va indruma catre un medic specialist. Multa sanatate si o seara minunata iti doresc! Te pup cu drag! kiss Pa, pa!

| Anon31241212 a răspuns:

Nu e de la muschi neaparat tremurat. Tremuratul are cauze neurologice cel mai des. Uneori poate fi din cauza unei anxietati sau distonii. Eu aveam serotonina redusa si pediatrul mi-a zis ca am distonie neurovegetativa. Pe langa acestea am si probleme cu tiroida. Toate insumate imi cauzau uneori tremur. Se intampla sa tremuri si din cauza emotiilor foarte puternice in cazul in care esti o persoana care e mai sensibila si pune suflet in tot ce face.
Poate fi si hipoglicemia care iti poate scadea foarte rapid.
In general tremuratul are cauze neurologice sau endocrinologice. Multa sanatate!

| PrisonBreak112 a răspuns:

Drci tremuratul mainilor poate fi ceva anormal sau de la emotii dar 24/24 reprezinta o mare problema.Nervii care ii ai in muschi actioneaza si ei iar daca sunt atinsi cumva sau daca ai avut traume in trecut ti-a murit cineva drag etc...atunci cel mai bun remediu este sa te odihnesti, sa bei un ceai cald iar cand te duci la scoala ii ceri voie doamnei pana la baie si nu stai mult dar te speli pe maini, pe fata si zici in mintea ta/sau cu voce tare,, Doamne te rog ajuta-ma sa trec si peste asta.''Dumnezeu su o iti asculte ruga apoi nu iti mai faci nici un fel de probleme.