| Storm1X a întrebat:

Am si eu o problema si nu reusesc sa-mi dau seama cum sa o rezolv. Poate cineva pe aici ar putea sa ma ajute. De cand a inceput vara dorm tot mai mult, peste 10 ore. Ma trezesc cand imi suna alarma dar degeaba, o opresc si ma pun iar sa dorm, ma trezesc tot obosit si as dormi fara oprire. Are cineva idee care ar putea sa fie cauza si ce as putea sa fac?
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Salut. Incearca sa nu mai stai asa mult la calculator pierzand noptile. De aceea esti obosit a doua zii si nu e indeajuns sa dormi 10 ore, un prieten tot asa era.
Dormea mult de tot, daca se culca numai la 5-6 dimineata era si normal corpul fiind obosit degeaba doarme, deoarece o noapte pierduta e ca un somn dulce pierdut. Stai mai mult ziua la calculator dar totusi. nu recomand asa mult. Incearca pe cat posibil sa te culci intre orele 22; 30 23; 30, dar sa fim seriosi nimeni nu se mai culca vara la orele astea. si sa-ti mai zic ceva : corpul tau daca se acomodeaza asa vei fii mereu obosit poti dormi si 18 ore ca tot asa este. Incearca timp de o saptamana sa te culci mai devreme seara dar nici chiar la 8-9 la 23; 30 si ai sa vezi ca nu te vei mai simtii obosit. Tine si de alimentatie, ce mananci? afecteaza mult alimentatia poate si de la ea ai oboseala aia in tine. bafta si ai grija ce faci numai bine!

| Storm1X explică (pentru funnnyman32):

Numai prostii mananc, e normal laughing) povestea e mai lunga, am incercat sa schimb asta dar e prea cald si nici sa dorm devreme nu pot, tot de la caldura, cred

| funnnyman32 a răspuns (pentru Storm1X):

Dormi pe jos frate, ia o aeroterma si stai cu ea in casa. Dar nici sa o tii inspre tine sa bata o muti astfel incat sa -ti bata in camera si putin inspre tine.
E adevarat si cu caldura asta, intr-adevar este foarte cald si cu greu adormi dar adapteaza-te. Sau daca stai la curte, poti dormii afara ni aer liber daca ai ceva loc. Bafta!

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Si eu patesc la fel laughing. Culca-te devreme, dormi 8 ore maxim si cand suna alarma te trezesti imediat. Eu asa fac. Probabil te-ai obisnuit sa dormi mult si de aia esti mereu obosit, daca te inveti sa dormi mai putin poate nu o sa te mai simit asa obosit. La mine a mers. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| andreyy96 a răspuns:

Culca-te mai devreme si incearca sa nu dormi mai mult de 8 ore. Cum suna alarma te scoli si te speli pe ochi...

| Storm1X explică (pentru andreyy96):

As vrea sa fie asa usor laughing

| Storm1X explică:

E adevarat ca petrec cam mult timp in fata Pc-ului deoarece asta imi este meseria, chestii pe Pc...nu mananc prea mult si cand adorm, dorm prea mult sau prea putin uneori (1-2 ore si sunt fresh)

| ANDA135 a răspuns:

Cand suna alarma, trezeste-te si nu te mai culca

| aipbv a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor. Ar putea fi o problema hormonala.