| Gmcc a întrebat:

Am taiat putin o aluna. Nu este o aluna foarte pronuntata fata de suprafata pielii.A curs foarte foarte putin sange.Am spalat imediat...ce se poate intampla? Am inteles ca sunt cancerigene.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ai taiat o alunita! Nu se poate intampla mare lucru, dar se poate infecta.
Cel mai bine, este sa te duci la un medic dermatolog(cu trimitere de la medicul de familie), ca sa vada ce fel de alunite ai. Unele pot deveni cancerigene sub influenta razelor de soare, traumatismelor.

| SimonaCristina a răspuns:

Doar dermatologul iti poate da raspunsul corect. Sanatate!

| Ben00 a răspuns:

Pune putin bitter suedez diluat cu putina apa fiarta si racita. Mai este si pulbere Baneocin, pentru dezinfectare generala; un dermatolog poate sa iti spuna daca e nev, veruca sau hemangiom. Daca nu se linesteste poate fi scoasa la chirurgie estetica, dar ar fi bine sa o vada un dermatolog.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Nu trebuia sa faci asta, dar uitate pe internet ce s-ar putea intamplat si sper sa gasesti