| anonim_4396 a întrebat:

Am tensiunea arteriala 17 cu 9, ma intereseaza ceaiuri pentru a o scadea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Si eu am tensiune si aceasta oscileaza in functie de starea sistemului nervos. Trebuie sa vedeti de ce faceti tensiune, pe ce fond se intampla scest lucru. Ceaiuri recomandate ar fi cel de paducel, talpa gastei si ungurasul.

| fabiola a răspuns:

Ceai de paducel si melissa, dar nu e suficient! Iti trebuie si un tratament medicamentos in urma unei vizite la cardiolog! Sanatate!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu stiu daca ceaiurile sunt solutia corecta.Pentru o prima parere asupra tensiunii tale cel mai bine mergi la medicul tau de familie iar el te va indruma catre medicii specialisti.Multa sanatate!

Laur
| Laur a răspuns:

Lasa ceaiurile si du-te la un cardiolog ca daca o lasi necontrolata risti un accident vascular si iti pare rau ca nu te-ai dus mai repede. Cu tensiunea nu e de joaca, iar ceaiurile sunt frectie la picior de lemn.

auran
| auran a răspuns:

1-2 catei de usturoi zilnic inghitit pe stomacul gol (nemestecati) face bine chiar si pentru colesterol; ceai de paducel; la plafar gasesti oricum ceaiuri special pentru asa ceva, dar cel mai bine este sa mergi la medic - sanatate

http://www.bionatura.ro/......riale.html

| unicka a răspuns:

Poti bea ceai de paducel si mai poti lua si farmacie tablete cu ulei de somon dar cel mai bine stie cardiologul

| Dan a răspuns:

Doctorul meu a recomandat medicamentul acesta "Captopril" si revi la normal. Sanatate multa! Atentie cu enervarile! Ceai pentru tensinue este recomandat "Paducel".

| Bebitza_3599 a răspuns:

Din pacate, nu prea ai ce face. Trebuie sa te vada un medic, deoarece medicamentele pentru hipertensiune au si reactii adverse si trebuie ales de catre un medic acel tratament care vi se potriveste. Iar de ceaiuri nu poate fi vorbasad Mult succes!