| SaintBernard a întrebat:

Am tot incercat sa slăbesc si nu merge, ma descurajez de fiecare data... mănânc putin si nu fac abuzuri, nu mănânc niciodata fast food, dar cu toate astea sunt grasă si foarte descurajată, cu moralul la pamant. Nu am bani de antrenor personal ori de abonament la sala, Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eunyce a răspuns:

Buna seara.

Tot ce am citit mai sus sunt doar scuze.
Intreaba-te: cat de mult imi doresc sa slabesc? Raspunsul e al tau.
Daca ai cont pe TPU, inseamna ca ai o conexiune de internet. Pe maretul internt, gasesti mii de informatii despre diferite sporturi, exercitii, tehnici pe care le poti face in camera ta fara tam-tam. Ca sa nu mai zic de youtube. Iti atasez un link al canalului lui Cassey Ho, de la blogilates. Tipa e super. Iti da mura-n gura. Dar scoate untul din tine. https://www.youtube.com/user/blogilates
De asemenea, fetele de la Tone it up, fac treaba buna. Poftim link-ul: https://www.youtube.com/user/ToneItUpcom

Deci, problema banilor, a antrenorului "personal" si a abonamentului nu mai exista.

Este foarte bine ca nu mananci fast-food. Te felicit si te sfatuiesc sa iti pastrezi acest obicei.

Insa, putinul acela pe care il mananci, din ce este compus? Esti sigura ca este tot ce are nevoie corpul tau? Te intreb asta pentru ca noi, avem obiceiul sa ne umplem stomacul cu produse rafinate, care ni se par gustoase si fara de care nu putem respira. Realitatea este ca ele ne tin pe loc si nu ne afecteaza doar infatisarea ci si sanatatea.

Ca sa slabesti sanatos, trebuie sa mananci mai putine calorii, astfel incat corpul tau sa arda din rezerve si anume din kilogramele in plus.

Cum poti sa faci asta? Mananci sanatos. Carne de pui, curcan, peste, legume, fructe. Lichidele sunt importante si-ti recomand sa iti fac propria ta portie de hidratare. Pe langa apa obisnuita, adauga zeama de lamaie. Sau, fa-ti o cantitate mai mare de ceai verde(2-3 cani) in care adaugi zeama de lamaie, putina scortisoara si ghimbir ras. Toate aceste vor ajuta la detoxifierea corpului.
Ca sa dai jos de la burtica: fulgi de ovaz, seminte de in, canepa, scortisoara, iaurt cu un procent scazut de grasime, ghimbir, oua.
Cand gatesti, fa mancarea iute, ajuta in procesul de ardere a grasimilor.

Toate acestea trebuie sa le faci zi de zi, insa se accepta si cheat days, ca doar suntem "oameni" :P

Btw, la sport, nu este recomandat sa mananci decat dupa o ora. Corpul tau inca mai arde calorii si e bine sa-i oferi tot timpul.

Cand vine vorba de starea de spirit, este mai dificil, pentru ca de acolo porneste tot. Felul tau de a fi, felul de a gandi si increderea in tine spun multe.
Iti recomand sa iti introduci printre gandurile rutinale, informatii care sa te influenteze pozitiv. Poti face asta citind: Atitudinea este totul, Jeff Keller; Inteligenta emotionala, Daniel Goleman; Alchimistul, Paulo Coelho. Aceste carti, chiar te ajuta enorm daca la citesti cu atentie.
De asemenea, poti asculta nitica muzica. Cea clasica pare boring, dar are o influenta nemaipomenita asupra noastra. Pune-ti castile in urechi, da volumul tare and enjoy.

Exista bineinteles si filme pentru dezvoltare persoanla, de unde poti invata: The Pursuit of Happiness; The Shawshank Redemption; August Rush; The Book Thief; The Ugly Truth.

Sunt foarte multe de aplicat, I know, dar incearca macar cateva dintre ele.

Aminteste-ti: tu poti fi orice iti doresti, doar sa faci ceva in acest sens. Al ceva trebuie sa fie diferita fata de ce fac ceilalti. Fii diferita. Fii tu.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| frostxtq a răspuns:

Nu ai nevoie de un antrenor personal. Poti sa iti faci singura un program de exercitii acasa si sa ai o dieta echilibrata. Si cand spun dieta nu ma refer la faptul ca trebuie sa te infometezi si sa bei nu stiu cate feluri de ceaiuri sau alte minuni pe care le vezi la Tv.

Trebuie sa stii sa iti infrani pofta de dulciuri, paste fainoase si alte alimente care ingrasa.

| Otto2014 a răspuns:

Fa sport, nu manca dulciuri, si nu manca mult. poate slabesti asa. tongue