| andrada_3947 a întrebat:

Am un baietel de 4 ani jumate. De la varsta de 11 luni a inceput sa i se umfle amigdalidele, sa aiba febra, pe limba are pete albe, inghite foarte greu, si cat ii bolnav ii miroase gura ingrozitor si noaptea sforaie parca se ineaca.Merg la doctor, ba ma trimit la spital si acol imi da antibioticul "Augumentin" ba imi dau tratament acasat tot cu "Augumentin". La cererea mea am vrut sa ii scoata amigdalidele, dar la la cabintetul ORL mi s-a spus ca este prea mic de scos amigdalide, numai daca apar complicatii o sa ii scoata amigdalidele.Inainte amigdalidele se umflau mai rar(1 luna si ceva), dar din anul acesta tot la 2 saptamini ii se umfla amingdalidele. Va rog daca puteti sa imi dati ceva informatii ce asi putea face pentru acest copilas pentru ca ma doare sufletul cand il vad asa mic si asa bolnavior. Si atata antibiotic bag in el si nu e bine deloc. Va rog ajutati-ne!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| larousee a răspuns:

Noi nu suntem medici dar am gasit urmatoarele lucruri:
Fă-i gargară cu apa sărată, dă-i să bea multe lichide şi administrează-i medicamente antialgice pentru a-i diminua din dureri.

Odihna la pat şi folosirea unui umidificator, sunt alte două lucruri care trebuie avute în vedere pentru eficienţa tratamentului.

La copii este contraindicată administrarea aspirinei, deoarece poate induce sindrom Reye, boală ce afectează sistemul nervos.

Tratamentul chirurgical constă în amigdalectomie (îndepărtarea amigdalelor) şi este efectuat persoanelor cu complicaţii sau la care boala a recidivat de prea multe ori.
vezi si aici http://www.qbebe.ro/......r_la_copii

ca o comparatie, eu am luat augemntin la 12 ani si unii medici mi-au zis ca e foarte puternic pentru varsta mea. si eu am avut mereu probleme cu amigdalele cand eram mica si faceam gargara cu apa fff sarata. de preferat sare din aia mare. si nu trebuie scoase pentru ca in timp la o raceala, infectia poate ajunge la plamani.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea mic pentru o amigdalectomie. Trebuie sa mergi cu el intr-un centru mare de pediatrie sa-i recolteze exsudat faringian si sa-i faca antibiograma. Sitrebuie sa va recoltati exsudat faringian toti cei care locuiti in casa cu copilul, fiindca unul din voi il tot reinfecteaza (e purtator sanatos si ii da copilului germenul la care este sensibil).

Abh
| Abh a răspuns:

Daca sforaie noaptea, atunci s-ar putea sa aiba si polipi, aceste vegetatii intretin infectia, sunt un focar nesecat de infectie, pana sunt scosi. La fel si amigdalele. Du-te la un ORL-ist renumit si expune-i situatia, nu imi dau seama de ce e prea mic pentru amigdalectomie, fiindca nu e asa. Toata treaba e ca genul acesta de operatii se face primavara.

| Tourniquet a răspuns:

Asa am patit si eu cand eram mica. Tot cu acest antibiotic, nimic. Aveam 2 ani jumatate si m-am operat de amigdale.
Daca mai apare o singura data la fel, du-te de urgenta cu el la spital si spune-i ca vrei sa ii se scoata amigdalele. happy
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da bagai pumnul pe gura si i se desunfla