| Boby a întrebat:

Am un baietel si are stafilococ auriu
Stie cineva un tratament naturist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exista tratament, personal am folosit impotriva stafilococului auriu: rostopasca - folosit concomitent atat intern, cat si extern.
Fiind vorba insa de un copil mic, nu recomand acest tratament, deoarece poate fi otravitor organismului!
Mai bine cere o trimitere pentru o analiza de laborator, cu scopul stabilirii antibioticului la care reactioneaza cel mai bine si dozajul necesar!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trata copilul de o infectie atat de grava cu tratamente naturiste. Mi se pare ca ii risti viata copilului tau complet gratuit. Da-i antibiotice conform indicatiilor medicului, altfel s-ar putea sa-l pierzi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe langa antibiotice, trebuie sa tii cont ca stafilococul traieste pe tegumente si este favorizat de conditii de igiena improprii. Trebuie sa imbraci copilul doar in haine de bumbac albe, pe care sa il le schimbi des si sa le fierbi dupa fiecare utilzare. De asemenea trebuie schimbate des si fierte toate prosoapele membrilor familiei, cearsafurile si hainele pe care le purtati cand luati copilul in brate. Trebuie sa dezinfectezi cu Domestos toate suprafetele cu care vine el in contact, macar de doua ori pe saptamana. Baia trebuie spalata ziilnic cu Domestos. Toata lumea care vine in conract cu copilul trebuie sa aiba unghiile taiate scurt si inainte de a-l atinge trebuie sa se spele pe maini cu sapun antibacterian. Atentie cum speli fructele si legumele pe care i le dai (cu multa apa fiarta si racita). De asemenea taia-i unghiutele scurt si spala-l des pe maini cu multa atentie (si pe unghiute, si printre degetele).

| bunica a răspuns:

Asculta doar un specialist atunci cand este vb.de copii mici.sunt indicatii si contraindicatii in functie de varsta.chiar si cand este vb. de produse naturiste.

| mioara_1431 a răspuns:

Du-te la un dr

| Boby explică:

Iti dai seama ca urmez in momentul de fata un tratament dat de medic doar ca m-am saturat sa-l tot indop cu antibiotice
Vroiam doar sa vad mai multe pareri din care sa selectez ce cred ca e mai bine

| Andreisu99 a răspuns:

Aici gasesti un tratament naturist foarte bun http://stafilococauriu.ro/......lui-auriu/