| mardeamor a întrebat:

Am un miros de gura neplacut non stop chiar si dupa ce ma spal pe dinti si ma clatesc cu apa de gura dupa 5 minute miroase lafel de urat ce trebuie sa fac? ce imi recomandati cel mai bun remediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
De ce nu ceri parerea, cel putin al medicului de familie?
Poate ai ceva la stomac.
http://www.divahair.ro/......tratament!
Uite un link informativ.
O zi buna:)

| RareşTPUro a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa mergi la dentist. Iti va face o investigatie a maselelor si a dintilor tai. Cel mai probabil ai carii iar acelea iti cauzeaza mirosul din gura ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru e vizita la dentist

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de carii, asa cum a zis cineva mai sus, sau o problema la stomac.
Mergi la dentist si el va sti sa iti spuna sigur de unde este problema.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Bafta la dentist! big grin

| Lola05 a răspuns:

Oil-pulling happy E o metodă pe cât de simplă pe atât de eficientă și un ajutor extraordinar pentru igiena orală.
Asta presupune ca primul lucru pe care îl faci dimineața să fie acest oil-pulling:
Îți cureți bine gura și gâtul de eventualele secreții acumulate peste noapte (și le scuipi, evident), apoi iei o lingură de ulei și o plimbi prin gură timp de un sfert de oră. După asta, scuipi uleiul și clătești gura cu apă în care ai dizolvat sare de bucătărie și chiar și 2-3 stropi de ulei esențial de oregano. După asta te speli pe dinți. Eu folosesc această soluție de apă cu sare și periuța, nu mai am nevoie de pastă, iar dinții rămân foarte curați. Dar dacă tu crezi că e mai bine să îi speli normal, poți folosi și pasta fără probleme.
Încearcă asta timp de 2 săptămâni minim, ai să vezi că mă vei pomeni happy Eu am ajuns la această metodă pentru a scăpa de durerile de cap, pentru că aveam un început de sinuzită și mă durea capul zilnic. A funcționat perfect, și în plus am scăpat de gingiile sângerânde, mi s-a curățat limba de depuneri și acum e roz și frumoasă, respirația e mai proaspătă ca oricând și dinții se simt mereu curați.
Legat de ulei, eu am folosit de floarea-soarelui (caută unul presat la rece, în plafar, dar e ok și cel din magazin dacă ți se pare scump). Cel mai eficient e cel de cocos, dar acela costă cam mult... 45 de lei un borcănel de 350 gr. Oricum ar fi, eu am folosit ulei ordinar și am avut rezultate la care nici nu mă așteptam. Încearcă și să-mi spui cum te simți.
PS: pentru că aceasta e o metodă de detoxifiere totodată, s-ar putea ca în primele câteva zile să te simți mai ciudat, mai lipsită de energie, amețită sau mai știu eu... Nu te speria că trece repede happy Oricum, nu e obligatoriu, eu nu am avut parte de așa ceva big grin