| Denisa a întrebat:

Am unghie incarnata. M-am operat acum 2 ani tot la aceeasi unghie. Am vrut sa ma duc la pedichiurista dupa ce imi va creste unghia dar abia acum mi-a crescut, dupa 2 ani. Cum mi-a crescut cum s-a si incarnat. M-am dat cu tetraciclina si nu mai puroiaza asa tare dar ma doare rausad. Ce sa fac? Nu vreau sa ma duc din nou la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Exista mai multe alternative de tratament non-chirurgical
http://www.mymed.ro/unghia-incarnat.html

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna tuturor! In urma cu cateva saptamani cautam cu disperare pe google forumuri despre unghii incarnate in cautarea unei solutii pentru unghia mea incarnata in stare avansata (granuloame, infectie, dureri mari) si nimic nu ma multumea cu desavarsire.
In incercarea de a gasi o solutie buna si nedureroasa am vazut recomandari pentru domnul doctor Akram Salem de la clinica Cutismed. Domnul doctor fiind plecat pana in iunie din tara, am primit programare la domnul doctor Maher Karem, care ii tinea locul si care este un om extraordinar.
Cand am ajuns acolo, un baiat din Galati termina operatia si m-a incurajat spunand: "nu-ti fie frica, nu doare deloc". Eram speriata pentru ca avusesem experienta unei operatii pe viu, la clinica Intromed, la doctor Marinescu Luminita, care m-a operat in urma cu un an cu o foarfeca de dimensiunea celei de taiat parul si pe langa durerile insuportabile, mi-a luat o gramada bani pentru nimic, doar a umblat la unghie fara sa puna nicio substanta acolo. Nu o recomand, desi poate atunci a avut o zi proasta si nu e genul, dar pe mine m-a traumatizat.
Domnul Maher este un om extraordinar, este prietenos cu pacientul si intelegator, nu rece si ingamfat ca majoritatea doctorilor nostri care se considera "cu studii" si atat. Singurul lucru care m-a durut a fost anestezia, iar durut e mult spus. In rest nu am simtit absolut nimic. A operat foarte curat si estetic, am ramas profund impresionata, chiar nu ma asteptam sa fie atat de bine. Dupa operatie nu am avut dureri, ci doar o senzatie de discomfort in noaptea ce urma. Inca sunt in recuperare, dar pentru prima data dupa mult timp sunt optimista ca am voi vindeca in sfarsit.
O alta solutie ar mai fi proteza 3to sponge, la domnisoara Alexandra Neagu, un om deosebit de asemenea, dar este o procedura de durata si se poate aplica doar in faza de inceput a unghiei, fara granulom sau infectie. Alte metode nu recomand, scoaterea unghiei in totalitatea mi se pare o prostie si o tortura si operarea la alte cabinete cu diverse metode este nesigura si dureroasa.
Sper ca v-am putut ajuta, voi posta acest mesaj pe toate forumurile pe care le voi gasi si va recomand cu sinceritate si incredere clinica Cutismed si pe domnul doctor Maher, chiar merita sa incercati! Multa sanatate tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://unghieincarnata.wordpress.com/