| anOnimăăăă a întrebat:

Am unghiile foarte subtiri si moi, se rup fOarte repedesad. Am auzit ca zeama de lamaie este benefica. Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac?! dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine daca te-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin pe unghii. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar eficient - umpli un vas cu apa calduta si dezolvi sarea in acea apa, si iti tii mainile in apa sarata 30 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mai repede. Iar zeama de lamaie albeste unghiile ingalbenite.
Succes!

| Syssissy a răspuns (pentru NOname):

Cam cata sare la cata apa ar trebui? sau nu conteaza?

| NOname a răspuns (pentru Syssissy):

Cam două linguri de sare la un bol de apă.

| Syssissy a răspuns (pentru NOname):

Multumesc :*

| NOname a răspuns (pentru Syssissy):

Să creşti mare!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@anOnimăăă, mersi pentru apreciere!

| anad a răspuns:

Poate gasesti ceva sa te ajute http://www.tpu.ro/......ercat-mai/

| Lora a răspuns:

Eu stiam ca zeama de lamaie albeste unghiile nici decum sa le intareasca, pentru a le intari ai nevoie de tratament special

| DeeaLove08 a răspuns:

Laptisorul de matca pe care il gasesti la plafar este bun pentru unghii

| mary_4765 a răspuns:

Da... ajuta
dar mai bine foloseste ce iti scriu aci":
Ulei de măsline pentru unghii moi

Se vor înmuia unghiile într-un bol în care aţi pus câteva linguri de ulei de măsline, încălzit la o temperatură suportabilă. Ţine-le în uleiul cald cel puţin 5 minute, după care spală-te bine pe mâini cu apă caldă din belşug. Nu folosi săpunul pentru că acesta atacă unghiile.

Urmează acest tratament zilnic, cel puţin 10 zile la rând.

Masaj cu vitamina A uleioasă

De câteva ori pe zi, timp de o săptămână aplică şi masează unghiile cu vitamina A uleioasă. Astfel unghiile îşi vor recăpăta luciul natural, întărindu-le. De altfel şi cuticulele vor deveni mai moi. Vitamina A uleioasă se poate găsi în farmacie.

Masaj cu zeamă de lămâie

Zeama de lămâie este foarte bună deoarece întăreşte unghiile, le albeşte şi le curăţă foarte bine. În sucul unei jumătăţi de lămâie, înmoaie un disc de vată şi şterge unghiile, insistând câteva secunde pentru fiecare unghie în parte.

Gălbenuş de ou pentru unghii exfoliate

Bate un gălbenuş de ou, pune cinci picături de ulei de ricin şi stai cu unghiile timp de 15 minute în soluţia obţinută. În fiecare zi repetă acest procedeu, timp de o săptămână.

succes
sper ca ti-a fost de ajutor

| Psihiatra a răspuns:

DA`le cat poti de des cu intaritor.Sunt de multe feluri.Cauta unul pe care scrie stronger nails(unghii mai puternice)sau lucruri de genul. Sper sa ti se remedieze problema cu unghiile happy

| weeds a răspuns:

Zeama de lamaie albeste unghiile ingalbenite. Exista solutii in farmacii si drogherii cu vitamina B care iti pot fi de folos.

| teaaa a răspuns:

Incearca lacul de unghii de la metropolitanhappye foarte bun sau daca nu un intaritor de la miss sportyhappy

| Syssissy a răspuns:

Asa e mary, vitamina A si galbenusul de ou sunt cele mai bune.atat pentru unghii cat si pentru intarirea firului de par

| Syssissy a răspuns (pentru madalynagirl14):

Si eu mi-am facut tratamentul cu zeama de lamaie acum o luna, dar nu e bun.nu stiu de voi, dar mie parca mai mult mi le-a inmuiat in loc sa mi le intareasca laughing

| girl_7047 a răspuns:

Unghiile care se rup cu usurinta pot fi intarite introducandu-le timp de 10 minute in untdelemn caldut. De asemenea daca sunt moi ti-as recomanda aplicarea in jurul unghiei cu ajutorul unui bastonas invelit cu vata a unei solutii de iod sau lotionarea unghiilor cu zeama de lamaie amestecata cu ulei de ricin.