| AdelyN23 a întrebat:

Am varicela si sunt in penultima zi si mi s-a facut coaja la bube, si am rupt vreo cateva coji de pe fata, dar mi s-au acoperit la loc cu niste coji, pot ramane cu semne pe fata? Si mai vreau sa stiu daca am voie sa ies afara in ultima zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoNaamexD a răspuns:

Si eu am acum varicela si nu prea e bine sa ti le rupi,intr-adevar,s-ar putea sa-ti ramana urme,dar nu cred. Si eu am facut asa la una de pe mana,dar nu cred. Nu e bine sa iesi afara, deoarece varicela este o boala care se agraveaza mult cand iesi afara [un prieten a ajuns cu complicatii la plamani in spital, altul nu mai suporta lumina]. Sper ca te-am ajutat, dar totusi, am o intrebare si eu [se pare ca faza ta e putin mai avansata ca a mea] cat timp tine pana dispar bubitele mai micute? Multumesc anticipat si sper sa te faci bine :*

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu mai rupe cojile, raman cicatrici! Nu ai voie sa iesi afara pana cand toate veziculele au format cruste.Este nevoie de 1-2 zile pentru ca petele rosii sa treaca prin toate stadiile de evolutie si acoperire de cruste. Poti sa iei un antihistaminic pentu calmarea mancarimii-claritine 1 tb pe zi, daca ai peste 12 ani, sau 2 lingurite de sirop.Un pic de rabdare si se va temina cu bine.Sanatate multa!

| AnKa76 a răspuns:

Nu mai bine stai in casa ca poti raci(poti iesi afara).Si se poate sa iti ramana semne pentru ca ai rupt cojitele, dar du-te la farmacie si cere-i farmacistei sa iti dea alifie pentru varicela si poti sa scapi fara semne daca iti cumperi alifia. FundA?