| eugensuperstar a întrebat:

Am vazut intr-un spital ca doctori se spala pe maini cu ceva solutie asemanatoare cu sapunul lichid.Va rog ce solutie folosesc doctori pentru dezinfectarea mainilor in spital? Preferabil sa raspund cei care fac practica in spitale si au vazut ce solutie se foloseste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Isi spala foarte bine mainile cu sapun apoi le clatesc cu alcool sau folosesc solutii bactericide ca Bromocet, Sterisol, tinctura de iod.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Spitalele cumpara zeama cea mai ieftina de la furnizorii lor care au castigat licitatia.
A fost un scandal in ziare acum ceva timp ca erau anumite bacterii in zeama aceea si ii infectau pe bolnavi.

| ClassicalNote a răspuns:

Bunã! Se foloseṣte o soluţie dezinfectantã pe bazã de alcool. Usucã pielea destul de mult ṣi de aceea se practicã mai mult spãlarea medicalã a mâinilor cu apã ṣi sãpun (ceva mai puţin deshidratantã). Dacã vrei, poţi sã îţi cumperi gel dezinfectant ṣi sã îl porţi cu tine. Se gãseṣte în farmacii ṣi este eficient când nu ai la îndemânã altceva ca sã îţi cureţi mâinile.