| Lindoro a întrebat:

Am vocea prea subtire cu toate ca am trecut de 25 ani.
Probleme cu organul sexual nu am deloc si am barba.
Ar trebui sa merg la endocrinolog pentru analize?
Si daca rezultatul lor ar fi in valori normale, mi se poate recomanda un tratament? Cum ar fi injectiile cu testosteron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate spui, nu ai probleme cu restul caracterelor sexuale masculine, ceea ce iti arata clar ca nu e din cauza deficitului de testosteron (asadar un tratament cu testosteron nu te-ar ajuta cu nimic, ai avea doar de suportat reactiile adverse, care sunt serioase). Mergi la un ORL-ist, dar probabil asa este vocea ta (genetic) si nu ai ce sa ii faci. Si mie mi se pare ca vocea mea este prea ascutita si subtire si de aceea m-am obisnuit sa vorbesc pe un ton mai jos

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca-i treaba de endocrinologie ci de corzi vocale. Mergi la un laringolog.

| Lindoro explică:

Multumesc pentru raspuns!
Din pacate am fost la Orl si mi s-a spus ca nu am nimic.
Am fost si la foniatrie si in urma controlului mi s-a spus ca am corzile foarte scurte si subtiri.
Ar trebui sa-mi fac analiza pentru dihidrotestosteron?