| SuntFataInPlm a întrebat:

Am vomitat ca sa imi scot pizza din mine. E prima oara. Ma simteam asa naspa si rau ca mancasem, eu vreau sa slabesc... dar nu pot. Mi-e pofta de mancare... si am ales sa mananc si sa vomit
sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kirito21 a răspuns:

Bulimia este o boala psihica si sfatul meu ar fi sa vorbesti despre acest lucru cu parintii sau cu psihologul de la scoala, nu astepta sa se inrautateasca situatia. Totusi, nu ne-ai mentionat varsta si greutatea actuala, sa putem intelege si noi aceasta dorinta exacerbata a ta de a slabi. Daca vrei sa slabesti si totusi ti-e pofta de un anumit aliment, chiar si pizza, te poti limita la o portie foarte mica doar cat sa-ti satisfaci pofta, fara a fi nevoita ulterior sa vomiti. De asemenea, poti face compromisuri, mananci o felie de pizza dar faci 30 de minute de sport.
Nu lasa obsesia pentru slabit sa te duca pe o cale gresita, ia masuri cat timp inca esti constienta ca ceea ce faci este gresit.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vei continua asa iti vei da peste cap tot organismul, stomacul samd.

Slabitul se face mancand putin, des si sanatos

| SuntFataInPlm explică (pentru suntserios):

Am incercat... nu slabesc. deloc. cred ca sunt bulimica sau voi deveni

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Diana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Exaizo a răspuns:

Mananca ceva dulce si iti trece pofta.

| SuntFataInPlm explică (pentru Exaizo):

Ma ingras daca mananc ceva dulce!

| Exaizo a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Deci sa inteleg ca tu vrei sa nu mananci si sa ramai slaba?
Draga mea, exista foarte putine care au un asemenea organism iar acelea sunt persoane norocoase. Marea majoritate care vor sa ramana slabi dar sa manance trebuie sa faca si exercitii fizice, nu doar sa nu mananci, sa ramai flamanda o zi intreaga apoi sa mananci o data cat sa nu te ingrasi.
Vrei sa arati bine si sa te simti bine? Atunci fa exercitii fizice, nu sta pe TPU sa ne spui ca ai vomitat ca sa nu te ingrasi.

| SuntFataInPlm explică (pentru Exaizo):

Am cerut sfat despre ce am facut. Tu nu ai citit intrebarea, am cerut ajutor, am mai facut exerciti pana la epuizarea am mancat sanatos, dar observam ca nu dau niciun gram jos. Mi-am pierdut speranta. Cauta pe net ce inseamna bulimie daca nu stii.