| LocicAna a întrebat:

Anemia secundară ce înseamnă și cât de periculoasă este și cum se tratează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta iti poate spune doar un MEDIC, iar aici pe forum NU avem medici!

| SuNaM a răspuns:

Este o anemie pe care o ai pentru că altă afecțiune îți afectează producerea de globule roșii. De obicei se întâlnește cu problemele tiroidei ( corpul nu mai produce destulă hemoglobina ) și tu intri in anemie, dar nu ai anemie natural acut, ai pentru că altă afecțiune te face să ai. Se tratează prin tratarea afecțiunii mama care produce anemia secundara.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Anemia secundară este o formă de anemie care apare ca rezultat al unei alte afecțiuni sau a unui factor extern, cum ar fi pierderi de sânge, care poate fi cauzată de diverse condiții medicale, cum ar fi ulcerele digestive sau sângerările menstruale abundente.

Anemia poate fi periculoasă în funcție de severitatea ei și de cât de rapid evoluează. Simptomele pot varia de la oboseală și slăbiciune până la senzație de amețeală, dificultăți de respirație și bătăi neregulate ale inimii. În cazuri severe, poate fi necesară transfuzia de sânge sau alte intervenții urgente.

Tratamentul anemiei secundare depinde de cauza subiacentă. Acesta poate include administrarea de suplimente de fier sau de vitamina B12, tratamentul pentru condiții medicale precum ulcerele sau fibroamele uterine și/sau intervenții chirurgicale pentru a opri sângerarea.
Sper ca te-am ajutat! Doamne ajuta!
Dr. Mihailovici V.S