| Anca8080 a întrebat:

Anul trecut in martie mi-a pocnit genunchiul in timp ce mergeam si m-a durut foarte tare acesta, cat si muschii de langa. La doctor mi s-a spus ca e ruptura de muschi si o sa imi treaca durerea prin octombrie-noiembrie. Suntem in februarie deja, se face 1 an si nu ma mai doare, doar ca atunci cand fac la sala genoflexiuni si fandari cu greutati ma doare si ma tine si nu le pot executa corect.
Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Schimba doctorul. ala e un ratat.

ruptura de muschi NU TRECE FARA OPERATIE!

tu iti imaginezi ce rahat a debitat idiotul ala? te duce tartacuta aia sa gandesti singur? cum naiba face corpul singur sa traga muschiul ala in pozitia corecta, ca apoi sa il sutureze? nu stiu ce exemplu usor sa iti dau sa intelegi, dar daca tu iti rupi firul de cupru din interiorul cablului de incarcare de la telefon, fara sa tai protectia de cauciuc sa ajungi la cupru, sa lipesti firele din nou si sa pui alta protectie de cauciuc (izolare, ma rog) nu repari un cablu! ce ti-a zis doctorul e ceva de genul "pune telefonul la incarcat tot in cablul ala, ceva se va intampla, daca tot misto cablul, poate firele care fac scurt se apropie intre ele si fac legatura din nou".

ruptura de muschi se regenereaza de la sine doar daca este sub 1/3 ruptura din mediana muschiului. si sub niste conditii si medicamente. gen nu ai voie sa pui DELOC stres pe muschi (in cazul tau, mergi ffff putin, chiar deloc), injectii cu o substanta gelatinoasa care e cam 650 ron cea mai ieftina, o data la cateva saptamani, etc, etc.

ruptura de muschi se opereaza de multe ori si daca e rupta 1/3 din mediana, depinde ce vede doctorul la RMN, ca la raze X nu se vede cum trebuie.

p.s. daca ai probleme cu muschii la genunchi nu mai fa nicio miscare de genoflexiune (urcat pe scari, geno, presa, presa orizontala, flexii, extensii).

nu de alta, exact asta am avut si eu si nu fac picioare nici dupa 3 ani de la operatie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Cum s-a intamplat acest nefericit accident? Asa dintr o dată? Sau ai cazut? Tu acum desii a trecut un an de la acel incident, trebuie sa mergi la medicul de familie, sa i ceri o trimitere catre ortopedie, sa faci radiografie, sa vezi in ce stare este genunchiul, eu tot nu inteleg cum ti a pocnit, asa din senin? Te ai lovit de ceva? S au te a lovit cineva? Ai nevoie de odihnă si repaus ca sa se refacă acel mușchi, nu ai fost operată? Nu ti a pus piciorul in ghips? Nu stiu ce fel de doctori ave m noi, ca nu i si dau interesul, acum ai nevoie de recuperare, fizioterapie, masaje, ca sa se vindece repede. Sănatate multă.