| lorenmorgan a întrebat:

Anxietatea mi-a afectat memoria.Sunt anul 1 la facultate, nu stiu ce sa fac mi-i foarte greu nu pot sa memorez si sa tin minte, stau toata ziu si invat pe de rost o tema si peste cateva zile o uit, profesoara de biologie mereu imi da intrebari dar eu nicidecum nu pot raspunde fiind ca am uitat ce am invatat. Mi-e frica sa acord pofesorilor niste simple intrebari. Uneori poate stiu sa raspund la intrebare dar nu indraznesc sa fac asta si tac. Astazi un baiat din grupa mi-a spus ca sunt proasta, mi-a spus intreaba de grupa si o sa-ti spuna ca-i drept, m-a jignit foarte tare. M-am saturat sa traiesc in teama, degeaba traiesc pe lume sunt un nimeni si asa si voi muri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

De ce nu te duci tu la un medic specialist psihiatru care iti va prescrie tratament medicamentos pentru anxietate si te vei simti mai bine? Eu am anxietate si ma simt bine cu acele pastile.Si NU, daca te duci la psihiatru nu inseamna neaparat ca esti nebun ci ca ai afectiuni emotionale.Deci ia trimitere de la medicul de familie si consulta un specialist psihiatru.Te va ajuta.Iar daca vrei poti face psihoterapie si cu un psiholog.Te va ajuta si asta mult.Sanatate

| lorenmorgan explică (pentru AvalohAlyn):

Imi poti spune te rog ce pastile folosesti?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru lorenmorgan):

Venlafaxina,anafranil si pramistar dar NU TREBUIE sa le iei dupa capul tau ci doar la prescriptia medicului, daca le iei asa fara sa te duci la medic poti avea reactii adverse foarte urate..nu orice medicamente se potrivesc la toti..de exemplu sunt multe medicamente in psihiatrie si doctorii aleg ce cred ei de cuviinta personalizat pe caz.Deci du-te cu trimitere de la medicul de familie la un doctor psihiatru.Eu zic ca e pacat sa nu te tratezi de anxietate daca exista pastile care iti pot face bine.Cred ca tie iti trebuie doar un antidepresiv si un anxiolitic. Oricum medicul decide asta.Sanatate

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Meciamentele acestea ca si alte medicamente pentru aceste afectiuni se ia in doza calculata dupa varsta si greutate.Am fost si eu in situatie asemanatoare, poate si mai grav.Nu lua medicamente fara sa consulti un specialist psihiatru.in functie de varsta,greutate si gravitate,iti prescrie medicamentul si doza potrivita. Daca iei doza prescrisa normala, te calmeaza, nu mai acea teama insa daca iei doza prea mare dupa ureche, te poate calma in asa fel incat adormi si nu te mai trezesti, doamne fereste.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Ai dreptate.De aceea e bine ca LorenMorgan(cea care a pus intrebarea) sa mearga la medic si NU sa ia medicamentele dupa ureche.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu mai invata pe de rost, ca de-aia nu reusesti sa retii nimic! Daca erai la facultatea de teatru, mai intelegeam. Dar biologia e ceva ce se poate invata logic, cu conditia sa-ti si placa.
Am, insa, impresia ca tie nu-ti place facultatea asta si de-aia ti-e asa de greu.
Cand eram in anul I, primul examen pe care l-am dat, la Lingvistica (sinistra chestie!), l-am picat cu succes. Eram disperata, mi se inecase toata flota, am baut pe nerasuflate o sticla de coniac si m-am facut pulbere...
A doua oara cand am dat examenul, l-am luat, asa cum le-am luat si pe toate celelalte cate au mai urmat.
Chestia e ca eu am facut o facultate care chiar mi-a placut si m-am luptat cu toata lumea ca sa-mi sustin optiunea.
Multa bafta!

| HowdidIgethere a răspuns:

Apuca-te de un sport. Sau macar cauta sa te oxigenezi prin exercitii zilnice.

| jmekerashu a răspuns:

Lore nu fi tristă. Toți murim