| Elenna168 a întrebat:

Aparatul dentar schimba simetria fetei? Este adevarat ca schimba fizionomia? De exemplu daca am mandibula stramba se va indrepta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Da, nu este o schimbare radicala dar se vede diferenta. Eu am purtat aparat mobil cand eram mica si aparat cu braketi pe mandibula superioara si inferioara. Si daca ai doar o mandibula stramba trebuie sa pui aparat pe ambele arcade. Asa se recomanda zic medicii ortodonti, ca sa ai calcatura pe dinti corecta si dreapta sa eviti probleme complicate pe viitor, gen dureri, carii, scrasniri din dinti.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu chiar, doar ca se poate vedea aparatul

Răspuns utilizator avertizat
| BogdăneI a răspuns:

Aparatul dentar aliniaza dintii la locul de implantare in mandibula si maxila (alveolele dentare).
Acest aparat nu modifica fizionomia naturala a oaselor.