| baiatulxboyx a întrebat:

Ar trebui sa calculez si nr de grasimi consumate pe zi sau grasimile fac parte din calorii si ele iau parte la acel nr final de calorii pe aliment? Eu calculez doar nr de calorii in dieta mea ca sa stiu daca am mancat bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* grasimea este un constituient, alaturi de proteina si de glucid, al alimentului.
* caloria este unitatea de masura a energiei furnizate de o anumita cantitate dintr-un aliment (in general de 100 g).

din cele de mai sus rezulta ca : grasimi+ proteine+glucide=aliment > metabolism >energie(calorii)--- numarul caloriilor nu este un criteriu absolut de satisfacere a nevoilor organismului. Ceea ce conteaza este provenienta lor (tipul de alimente, prezenta fibrelor alimentare, etc.) De exemplu, o persoana care consuma 1500 kcal, dar nu are o alimentatie echilibrata, se poate ingrasa, in timp ce o persoana care consuma 2000 kcal, isi poate mentine cu succes greutatea.
Astfel, echilibrul alimentar este cel putin la fel de important ca si numarul de calorii consumate.