| Daria a întrebat:

Are cineva miopie? Daca da, ce dioptrii aveti? Eu am -4, 25 la un ochi si -4 la alt ochi.Am inteles ca nu se poate face nimic pana la 18 ani, doar sa porti lentile de contact.Asa este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deeaa9 a răspuns:

Am o prietena care are dioptriile asemanatoare cu ale tale. Dar eu stiu ca operatia se face la 21 de ani. poate sunt informata gresit. Apropos, ea poarta ochelari, nu lentile, sunt mai practici! Bineinteles, ca sa nu fie lentilele atat de groase apeleaza la serviciile din strainatate, care fac o treaba excelenta, dar si pretul este pe masura. O zi buna iti urez!

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu stiu!
dar ochelarii nu ii port in public!
si eu am miopie:1, 75 la un ochi, iar la celalalt 1, 50!

| ellenutzza a răspuns:

Eu stiam ca pana la 20 de ani nu se face operatie...eu am niste dioptrii imense (-8. 25 la dreptul si -5. 25 la stangul) dar port lentile de contact de vreo 8 luni (nu stiu ce m'as face acum fara ele!). pana acum imi subtiam lentilele de la ochelari (si plateam de fiecare data in jur de 14 milioane de lei vechi...).

| Girly97 a răspuns:

Eu am astigmatism miopic cu dioptrii -2.00 respectiv -3.00 si m-am operat de strabism cand eram mica. De 3-4 ani nu mi-au mai crescut deloc dioptriile si cred ca este un semn foarte bun. happy