| anonim_4396 a întrebat:

Are guma de mestecat efecte adverse? Mestec zilnic cam 5-6 pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Pui stomacul sa lucreze mai mult dacat vrea el... pur si simplu el vrea sa manace si tu ii dai saliva...

| Ben. a răspuns:

Durere de falci, si duce incetisor la ulcer fiindca masticand induci stomacul in eroare, fiindca secretiile gastrice cresc in vederea digerarii unui eventual aliment, care intarzie sa coboare.

Shin
| Shin a răspuns:

O sa ai probleme cu stomacul mai tarziu. Cand mesteci guma, corpul tau incepe procesul de digestie, crezand ca ai sa si inghiti ceva. Se varsa tot felul de sucuri gastrice si in lipsa mancarii, or sa iti manance stomacul... (popular vorbind tongue )
Shin.

| ioanaa a răspuns:

Shin are dreptate. Stomacul are impresia ca ii dai sa manance, si incepe sa roada in gol. In cazuri foarte rare, poate afecta dantura. Uite un link ajutator : http://www.jurnalul.ro/......33055.html

| Alex >D a răspuns:

Stii. mai bine mesteci odata .decat sa stai cu o guma cate 1 ora. pentru ca nu este bine pentru stomac cum au zis si ceilalti. taie si pofta de mancare!

| Kokolina a răspuns:

In primul rand iti va da o durere mare de stomac si in al doilea rand guma de mestecat in exces dauneaza grav sanatatii.

| doinisor a răspuns:

Da produce suc gastric in exces si risti sa ai probleme cu stomacul dar asta pete mai mult timp

| mamidvd a răspuns:

Eu stiu ca dauneaza. Guma de mestecat contine aspartam.
Uite aici informatii:

http://www.naturalmall.ro/aspartam.php

(Aspartamul este, de departe, cel mai periculos aditiv chimic de pe piata alimentara. Un raport al FDA (Administratia Alimentelor si Medicamentelor din SUA) releva faptul ca peste 75% din reactiile adverse reclamate de aditivii sintetici se datoreaza aspartamului!

Cercetatori care studiaza efectele aspartamului au aratat ca acesta declanseaza si agraveaza urmatoarele boli cronice: tumori pe creier, scleroza multipla, epilepsie, boala Parkinson, sindromul Alzheimer, retardare mintala, fibromialgie, diabet, etc.)

| Vir2k a răspuns:

Are doar efect laxativ daca consumi excesiv happy ( scrie pe spatele pachetului ). cu 5-6 nu cred ca ai problemewinking

| urbanghost a răspuns:

Consumata in cantitati normale, nu. Daca consumi excesiv s-ar putea sa ai de suferit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu am stiut dar daca te uiti atent pe spatele pachetului de guma observi ca scrie ceva de genul,, consumul in exces are efect laxativ" (adica diaree) si crede ma sunt de ajuns si 3 sa mesteci intr o zi si isi face efectul acest, deci ia o mai incet, 2 iti ajung pe zi, daca ai probleme cu mirosul respiratiei e mai indicat sa iti faci un control stomatologic si daca e necesar sa iti pui 2, 3 plombe, se amortizeaza cu timpul in 1 luna iti scotii banii pe plombe din banii pe care nu ii mai dai pe pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit, si vaca rumega toata ziua si nu pateste nimic. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vei avea probleme cu digestia. guma formeaza artificial sucul gastric.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu, guma nu este prea buna pentru stomac(mai ales pentru cei cu afectiuni gastrice). Guma cam face aciditate mare la stomac.

| acneesicosuri a răspuns:

Pai... Dauneaza maxilarului happy